Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Netypický východní vítr a sucho zvyšují riziko požárů

15. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 16:16 15. 5. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Na pátek je vydána i výstraha, i když extrémní síly vítr dosahovat nebude. Díky neobvyklému směru ovšem může v některých oblastech, kde na něj nejsou zvyklí, překvapit. Netypický východní vítr a sucho zvyšují riziko požárů Zdroj fotografie: 123rf

Typické proudění vzduchu v Česku je od západu, ale čas od času se stane, že se synoptická situace změní a vítr se otočí. V poslední době se to stalo několikrát a nyní nám opět vane poměrně svěží vítr jihovýchodních směrů. Ten navíc nyní poněkud zesílil a na pátek byla dokonce vydána výstraha na silnější vítr s nárazy až 70 km/hod. Ten by se měl vyskytovat ve střední části Čech - resp. v oblasti od jižních Čech a Vysočiny přes střední Čechy až po Liberecký a Ústecký kraj. 

Nejde o nějak zvlášť silný vítr, ale s ohledem na jeho jihovýchodní směr se projeví trochu jinak, než bývá obvyklé. Místa na východních svazích či na východních stranách budou bývají obvykle chráněna před obvyklejšími silnými západními větry, ale pokud se směr větru otočí, tak chráněna nejsou. Zatím západně exponované lokality jsou na vítr více "zvyklé", na těch východně exponovaných může i méně silný vítr působit škody. 

Současně panuje i nadále i riziko požárů v té oblasti, kde vane silnější vítr. To souvisí také s půdním suchem, kvůli kterému jsou rostliny více náchylné k hoření. Momentálně platí, že půdní sucho se vyskytuje hlavně v severovýchodní polovině republiky. Naopak jihozápadní polovina se převážně těší solidní nasycenosti půdy vodou a tedy i dobrému stavu vegetace, což se odráží i na stavu řek. Také rozložení sucha a vlhkosti je nyní trochu nezvyklé. 

V příštích dnech však čekáme vydatnější srážky, které by měly rozsah sucha výrazně zmírnit.V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

V sobotu se v Česku objevilo i tornádo

Během pátku i soboty se v Česku objevovaly vydatní srážky i silnější přeháňky. Zalitá je celá republika. U jedné z přeháněk poblíž Ústí nad Labem vzniklo v sobotu odpoledne i slabší tornádo.

19. 5. 2024
Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Globální teplota vzduchu je už rok mimořádně vysoká

Duben byl již jedenáctým měsícem v řadě, kdy maximální denní teplota překročila dosavadní naměřený rekord. Regionální rozdíly jsme však zaznamenali značné, někde bylo i chladněji, než je normál.

17. 5. 2024