Meteoradar a měření srážek
Radarové snímky zobrazují aktuální a předpokládaný vývoj srážek (trvalý déšť, bouřky, přeháňky a sněžení) na mapě. Odhadované množství srážek je odlišeno barvami. Radarová detekce srážek probíhá každých 10 minut a snímky jsou následně online k dispozici včetně nejnovější předpovědi.
Aktuální srážky a bouřky se v České republice měří pomocí dvou meteoradarů. Jeden je umístěn v Brdech na vrcholu Praha (860 m), druhý je na hoře Skalky (730 m) u Protivanova. Princip radaru je založen na zpětném rozptylu mikrovln, které se odrážejí od srážek. Odhad intenzity srážek je počítán podle síly odrazu - bouřky a silný déšť se na radarových snímcích zobrazí v červených barvách.
Zdroj radarových snímků: ČHMÚ.
Jak funguje radar
Moderní meteorologické radary - dopplerovské radary - jsou pokročilé nástroje, které měří pohyb dešťových kapek a ledových krystalků. Radar poskytuje klíčová data o vývoji počasí - pohybu i intenzitě srážek.
Tyto radary fungují tak, že vysílají krátké impulsy elektromagnetického záření, které trvají přibližně jednu mikrosekundu. Vlnové délky, které se pohybují od 1 do 10 centimetrů, jsou ideální pro detekci dešťových a ledových částic. Záření vysílané meteoradarem je částečně rozptýleno a částečně se odráží od kapek v atmosféře, odkud se vrací zpět k radaru.
Mezi jednotlivými vyslanými impulsy radar přijímá odražené signály po dobu přibližně jedné milisekundy. Tato doba příjmu je mnohem delší ve srovnání s dobou vysílání, aby signál měl čas na návrat ze vzdálenosti až několika stovek kilometrů. Na základě analýzy přijatého signálu lze zjistit parametry oblaků, množství vodních kapek a postup srážek. Protože radarová odrazivost závisí na velikosti kapek, lze z ní výpočtem odhadnout i intenzitu srážek.