Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Houbařská sezóna pomalu začíná

27. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 22:20 27. 5. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Teplé a na srážky poměrně bohaté počasí již začíná v některých lokalitách nahrávat růstu hub. Vzhledem k výhledu počasí na další dny lze navíc předpokládat, že se houbám bude dařit i nadále. Houbařská sezóna pomalu začíná Zdroj fotografie: 123rf.com

To, jak se daří houbám je hodnoceno pomocí pravděpodobnosti růstu hub. Do výpočtu vstupuje zejména index předcházejících srážek (Antecedent Precipitation Index - API) za posledních 30 dní (API30) a průměrné teploty za posledních 7 dní. Pravděpodobnost růstu je pak zobrazována na mapě s pětistupňovou škálou - od "Velmi nízká" do "Velmi vysoká". Obecně lze říci, že vydatné deště v kombinaci s teplým počasím (ale ne příliš, například tropické dny pravděpodobnosti nesvědčí) růst podporují nejvíce. 

Růst hub 27. 5. 2024

Obr.1: Mapa pravděpodobnosti růstu hub (zdroj: ČHMÚ)

Nejlepší situace panuje v horských oblastech a ve vrchovinách - například v Krušných horách a přilehlých pohořích, celkově v západních Čechách, na Vysočině, oblasti Jeseníků a v okolí Beskyd. V těchto oblastech je již střední pravděpodobnost růstu, což je na květen pro houbaře poměrně pozitivní hodnota. Horší situace je v nížinách - Moravské úvaly, jižní a střední Morava, Slezsko, střední a severní Čechy, a také v Jihočeském kraji. Nejnižší pravděpodobnost je aktuálně na Frýdlantsku, v okolí Hrádku nad Nisou a na Českolipsku.
Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Teploty kolem třicítky vydrží do konce týdne

Bouřky si nyní dají na několik dní přestávku. V nejbližších dnech čekáme typické červencové vysoké teploty, ale nikoliv extrémní. Studená fronta s bouřkami dorazí nejspíš během víkendu.

16. 7. 2024
Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024