Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Houbařská sezóna pomalu začíná

27. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 22:20 27. 5. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Teplé a na srážky poměrně bohaté počasí již začíná v některých lokalitách nahrávat růstu hub. Vzhledem k výhledu počasí na další dny lze navíc předpokládat, že se houbám bude dařit i nadále. Houbařská sezóna pomalu začíná Zdroj fotografie: 123rf.com

To, jak se daří houbám je hodnoceno pomocí pravděpodobnosti růstu hub. Do výpočtu vstupuje zejména index předcházejících srážek (Antecedent Precipitation Index - API) za posledních 30 dní (API30) a průměrné teploty za posledních 7 dní. Pravděpodobnost růstu je pak zobrazována na mapě s pětistupňovou škálou - od "Velmi nízká" do "Velmi vysoká". Obecně lze říci, že vydatné deště v kombinaci s teplým počasím (ale ne příliš, například tropické dny pravděpodobnosti nesvědčí) růst podporují nejvíce. 

Růst hub 27. 5. 2024

Obr.1: Mapa pravděpodobnosti růstu hub (zdroj: ČHMÚ)

Nejlepší situace panuje v horských oblastech a ve vrchovinách - například v Krušných horách a přilehlých pohořích, celkově v západních Čechách, na Vysočině, oblasti Jeseníků a v okolí Beskyd. V těchto oblastech je již střední pravděpodobnost růstu, což je na květen pro houbaře poměrně pozitivní hodnota. Horší situace je v nížinách - Moravské úvaly, jižní a střední Morava, Slezsko, střední a severní Čechy, a také v Jihočeském kraji. Nejnižší pravděpodobnost je aktuálně na Frýdlantsku, v okolí Hrádku nad Nisou a na Českolipsku.
Jaké počasí je v Evropě u moře?

Jaké počasí je v Evropě u moře?

Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží.

18. 6. 2024
Před námi jsou i tropické dny

Před námi jsou i tropické dny

Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne.

17. 6. 2024