Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

V sobotu hrozí na západě Čech vydatné srážky

28. 5. 2024 | Poslední aktualizace: 22:54 28. 5. 2024 | Dominik Novotný, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
I přesto, že je tato zpráva zatížena stále jistou mírou nejistoty, existuje reálná šance na sobotní přínos trvalých srážek do západních Čech. Vše bude závislé na rozvoji a výskytu téměř setrvalé tlakové níže nad Německem a na tom, jak moc případně ovlivní území Čech. V sobotu hrozí na západě Čech vydatné srážky Zdroj fotografie: 123rf

Již několik dní za sebou jsou zejména pro západ Čech ve znamení mnohdy až vydatných srážkových epizod nebo přechodu bouřek. To způsobilo v této oblasti poměrně významné nasycení povodí a zvýšila se tím zranitelnost vůči dalším vydatnějším srážkám, které mohou rychle zvedat hladiny toků. Například již teď (k úterý 28. 5.) je říční profil Mže ve druhém stupni povodňové aktivity (SPA) a několik dalších toků jsou na 1. SPA.

Potenciální nebezpečí by mohla v sobotu představovat případná stacionární tlaková níže nad Německem, která může zasahovat i do oblasti západních Čech. Situace je ale celkově stále zatížena mírou nejistoty, protože nelze s jistotou říci, jak moc tato tlaková níže bude hluboká (tedy výrazná) a jaká přesně bude její poloha. Některé výstupy z modelů však naznačují, že by mohla přinést skutečně vysoké úhrny srážek. Navíc, beze srážek by v západních Čechách neměl být i pátek...

Meteocentrum 1. 6.

Obr. 1: Takto situaci zatím vidí náš kombinovaný model (k 28. 5. 2024, meteocentrum.cz)

ECMFW

Obr. 2: Takto zatím situaci vidí model ECMWF, uvedené hodnoty jsou tříhodinové srážkové úhrny (zdroj: Wetterzentrale.de)

GEM

Obr. 3: Výstup z modelu GEM již teď předpokládá nebezpečné vysoké úhrny srážek nedaleko Ašska (zdroj: wetterzentrale.de)

Ostatní modely (ICON, GFS) se zatím na předpovědi této situace neshodnou. Jednotlivé výstupy se budou ještě v průběhu následujících dní měnit. V případě, že by se možnost extrémních srážek vyplnila, mnoho toků by v západních Čechách vystoupalo na 2. a 3. SPA a byl by tak ohrožen majetek i zdraví obyvatel. I z toho důvodu budeme tuto situaci sledovat a o případném nebezpečí informovat. 

 Jaké počasí je v Evropě u moře?

Jaké počasí je v Evropě u moře?

Počasí v Evropě je očekáváno různorodé. Na západě jižního přímoří (tedy řekněme v Itálii nebo ve Francii mimo Španělsko) se čekají srážky, nicméně teploty nízké rozhodně nebudou. Na Balkáně lze očekávat většinou jasnou až skoro jasnou oblohu a mnohdy až velmi vysoké teploty. Ty nejvyšší extrémy naštěstí předpokládáme spíše ve vnitrozemí - například v Bosně a Hercegovině oproti chorvatskému pobřeží.

18. 6. 2024
Před námi jsou i tropické dny

Před námi jsou i tropické dny

Na počátku nového týdne k nám bude zesilovat příliv teplého vzduchu, který nad Česko bude proudit od jihozápadu. I přes to, že ve středu přejde přes naše území studená fronta, teplé proudění se obnoví, a tak tropický den pravděpodobně zaznamenáme i v druhé polovině týdne.

17. 6. 2024