Duben celosvětově druhý nejteplejší od začátku měření

19.5.2020

Nad oceány byl dokonce rekordní

Duben celosvětově druhý nejteplejší od začátku měření
Letošní rok se zatím podle americké NOAA vyvíjí z teplotního hlediska jako druhý nejteplejší v dějinách měření na Zemi. Už od začátku roku zaostává pouze za rokem 2016, v tomto duchu se nesly předchozí měsíce a potvrdily to i dubnové teploty. Co je zajímavé, tak čistě nad oceány byl letošní duben dokonce historicky nejteplejší ze všech dubnů. Odchylka celosvětové teploty od průměru 20. století činila 1,06 °C. Není to zdánlivě moc, ale v globálním pohledu je to významné. 

Velice teplé byly tentokrát zejména rovníkové a subtropické oblasti, dále pak asijská část Ruska, neboli Sibiř. Výrazně nadprůměrné teploty si připsala i západní Evropa. Naopak teplotně podnormální byl duben především v oblasti Kanady a o něco méně pak ve větší části USA, s výjimkou západu a Floridy. Dalším regionem s podprůměrnou teplotou byla severní části Indického poloostrova - zde se chladnější počasí drží už několik měsíců.

Na vysokých teplotách je zajímavé, že se dějí v situaci, kdy se v Pacifiku objevují teplotně neutrální podmínky. Minulé teplotní rekordy v roce 2016 byly podpořeny teplou fází jevu El Niňo. Od té doby se teplotní podmínky drží blízko normálu. Z toho vyplývá, že až přijde další El Niňo, dá se čekat, že globální teplota hravě překoná i rekord z roku 2016, protože se mu dokáže nyní přibližovat i v podmínkách, které by tomu neměly nahrávat. El Niňo se ale v nejbližším jednom roce neočekává, spíše naopak se zdá, že se teplotní podmínky budou ochlazovat.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK