Jaro ve světě bylo druhé nejteplejší v dějinách

19.6.2019

Byly ale i chladné regiony

Jaro ve světě bylo druhé nejteplejší v dějinách
Americká NOAA vydala zprávu o vývoje celosvětového počasí za celé jaro 2019 (březen až květen) a z ní vyplývá, že průměrná teplota v těchto třech měsících byla celosvětově druhá nejvyšší v dějinách měření s odchylkou +0,96 °C. Nestačilo to na překonání dosavadního rekordu z roku 2016, kdy odchylka za tři jarní měsíce činila +1,11 °C. 

Velice zajímavé je, že v pořádí nejteplejších jar za posledních 140 let se umístilo na prvních pěti místech všech pět posledních roků 2015 až 2019. Z tohoto pohledu je naprosto zřejmé pokračujcí výrazné oteplování klimatu. Období od začátku roku (leden až květen) je v žebříčku na třetím místě. Na pevninách jižní polokoule byla teplota v jarních měsících ze všech dosavadních let vůbec nejteplejší. 

Neznamená to ale, že na celé planetě bylo jaro teplé. Rekordně vysoké teploty byly zaznamenány zejména v oblasti jižní poloviny Afriky. Pak také v menších oblastech jako je Nový Zéland nebo Aljaška. Naopak podprůměrné a tedy chladné jaro ohlásily USA, především střední část. Zde se až překvapivě dlouho udržuje teplotně podprůměrné počasí, vlastně od začátku roku. I v rámci globálně teplého období tak nacházíme lokálně chladná místa.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK