Arktida se otepluje třikrát rychleji než globální průměr

V posledních desetiletích se teploty v nejsevernější části světa výrazně zvýšily.

Arktida se otepluje třikrát rychleji než globální průměr

O tom, že Arktida se otepluje rychleji než většina planety se ví už delší dobu. Nyní však vyšla zpráva, podle které je rychlost oteplování na dalekém severu třikrát vyšší než je průměr pro celou Zemi. Konkrétně se tento region mezi lety 1979 a 2019 oteplil o 3,1 °C, globální průměr je přitom kolem 1 °C.

Zrychlené oteplování v této oblasti souvisí mimo jiné se zpětnou vazbou mezi odrazivostí povrchu (tzv. albedem) a teplotou vzduchu. Teplejší atmosféra zrychluje tání ledu a sněhu, místo kterých se na povrch dostává častěji volná voda, případně holá půda. Ty mají menší albedo než sníh a povrch se tak více ohřívá. Od něj se ohřívá i vzduch, který může způsobovat další tání a tak stále dokola. Dalším zdrojem tepla pro atmosféru je mořská voda, která předává do ovzduší mnohem více tepla v případě, že je bez ledu než v případě, že je zamrzlá. 

Rychlé oteplování se projevuje i v přírodě severních oblastí. Častěji se objevují lesní požáry, mění se zdejší ekosystémy a známé jsou i problémy s permafrostem (dlouhodobě zmrzlou půdou), který taje, což ohrožuje stavby ukotvené v půdě. Protože se očekává pokračování oteplujícho trendu, je pravděpodobné, že tyto změny budou dál zesilovat. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK