V květnu bylo ve vzduchu rekordní množství oxidu uhličitého

11.6.2020

Pandemie koronaviru nezpomalila růst koncentrací tohoto plynu

V květnu bylo ve vzduchu rekordní množství oxidu uhličitého
V květnu naměřila stanice Mauna Loa na Havajských ostrovech 414,65 ppm oxidu uhličitého. Jednotka ppm znamená počet částic z milionu a naměřená hodnota tak odpovídá podílu oxidu uhličitého ve výši 0,0415 % ve vzduchu. Jedná se o vůbec nejvyšší naměřenou koncentraci tohoto plynu od začátku měření v roce 1956. Mauna Loa je s ohledem na svou polohu a délku měření považována za nejspolehlivější zdroj informací o množství CO2 v atmosféře. 

Koncentrace oxidu uhličitého jsou v květnu tradičně nejvyšší z celého roku. V posledních letech přibývá každý rok okolo 2 a 3 ppm CO2, což dokládá i meziroční srovnání s loňským květnem (+2,42 ppm). Na množství oxidu uhličitého se prakticky vůbec nepodepsala celosvětová pandemie koronaviru, která dočasně snížila množství emisí z dopravy i průmyslu. Zastavení ekonomiky nebylo celosvětové a emise na nulu nikdy neklesly, navíc přírodní vlivy jsou silnější. Na jaře tak množství oxidu uhličitého ve vzduchu stoupalo obvyklým tempem jako v minulých letech.

Oxid uhličitý je hlavní skleníkový plyn, jehož stoupající množství je největší příčinou rostoucí globální teploty vzduchu. Postupem času se růst koncentrací zrychluje, nyní je vlastně jeho množství už o 50 % vyšší oproti době 19. století. Plyn naštěstí nemá jiné negativní dopady na život na Zemi. Dokonce naopak jeho větší množství prospívá růstu rostlin, které ho vstřebávají. Proto přes léto během vegetační sezony dochází k poklesu jeho množství ve vzduchu a přes zimu naopak k růstu. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK