U Mount Blancu hrozí zřícení ledovce

26.9.2019

Ledovec Planpincieux blízko francouzsko-italských hranic vykazuje známky nestability.

U Mount Blancu hrozí zřícení ledovce

Pád obrovského bloku ledu by mohla způsobit trhlina, kterou na ledovci zpozorovala skupina vědců, která jej sleduje od roku 2013. Ačkoliv trhliny na ledovcích jsou poměrně běžným jevem, tato se vymyká svou velikostí a objemem ledu, který by se mohl uvolnit. Ten se odhaduje na těžko představitelných 250 000 m3. Kdybychom si chtěli tento objem názorněji ukázat, potřebovali bychom krychli o hraně 63 m.

Na nebezpečí už reagovala samospráva oblasti omezením či uzavřením provozu na silnicích v údolí pod ledovcem, neboť případná ledová lavina by se mohla dostat právě až na dno údolí. Kromě toho byly evakuovany i horské chaty v ohroženém území. Pokud se plánujete v nejbližší době do Alp vydat, doporučujeme zkontrolovat zda Vaše putování neprochází právě tímto územím.

I když se nedá mluvit o přímé souvislosti mezi touto konkrétní trhlinou a změnou klimatu, tak s rostoucí teplotou se očekává, že by se ledovce mohly stát méně stabilními a k podobným jevům by mohlo docházet častěji.

Zda se ledový blok nakonec utrhne nebo ne, bude záviset hlavně na počasí příštích týdnů. Pomoci by mohlo studené počasí během října, které by přispělo ke zpevnění ledovce a ke snížení rizika zřícení jeho nestabilní části.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; nytimes.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK