Celoroční zámrz centrální Arktidy může být minulostí

27.8.2019

Nová studie přináší nové poznatky týkající se citlivosti Arktidy na změny teploty.

Celoroční zámrz centrální Arktidy může být minulostí

Po řadu století se odvážní průzkumníci potýkali s problémy, které jim způsobovaly nekonečné plochy mořského ledu kolem severnímu pólu. I když během léta led částečně odtával, jeho okraj stále zůstával daleko od pólu a často komplikoval plavbu i daleko na jih od točny. Mnohokrát se stalo, že loď do ledu zamrzla a bylo nutné čekat do příštího léta nebo loď opustit a po nerovném povrchu ledu se probíjet k jihu.

Během staletí se i přes všechny komplikace zvětšovaly naše poznatky o polárních oblastech. Jedním z nejdůležitějších bylo objevení zpětné vazby mezi plochou mořského zámrzu a teplotou vzduchu. Pokud se teplota udržuje dlouho a výrazně nad bodem mrazu, led se dělí na kry a postupně klesá jeho rozloha. Na místě ledu se ukazuje otevřené moře, které má mnohem menší schopnost odrážet sluneční záření než led pokrytý sněhem. Pokud chybí ledová a sněhová pokrývka, tak se navíc teplo z mořské vody může bez problémů přenášet do atmosféry. Oba dva efekty tak pomáhají zvyšovat teplotu vzduchu v Arktidě a tím v konečném důsledku přispívat k dalšímu tání.

V průběhu posledních desetiletí máme poměrně přesné záznamy o měnící se rozloze mořského ledu. Ještě lépe než plocha vyjadřuje množství ledu jeho objem. Ten se během maxima ročního cyklu (duben) snížil asi o 30 % mezi lety 1980 a 2018. Během září, kdy je ledu nejméně, se objem zbývajícího ledu snížil dokonce o 69 %. Rychlost změny vede vědce k analýzám za jakých podmínek můžeme být svědky letní Arktidy úplně bez ledu. Aktuální výzkumy naznačují, tato hranice by mohla být překročena už při globálním oteplení o 2 °C, možná dokonce o trochu níže.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;scientificameri

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK