Je letošní březen extrémně větrný?

12.3.2019

První třetina března byla čtvrtá největrnější od roku 1961.

Je letošní březen extrémně větrný?

Nárazovitý vítr s extrémní rychlostí až přes 200 km/h, který Českou republiku zastihnul v noci z neděle na pondělí, nebyl jedinou událostí, kvůli níž byla letos v březnu vydána výstraha na silný vítr. Nabízí se tedy otázka, je-li první třetina března opravdu tak větrná, nebo jde o takové normální březnové počasí?

Srovnání umožňují údaje o průměrných denních rychlostech větru z Prahy-Ruzyně. Zatímco průměrná rychlost větru mezi 1. a 10. březnem v letech 1961–2018 byla 4,6 m/s, letošní průměr byl o 2,6 m/s vyšší. To nezní jako tak vysoká hodnota, vyšší rychlost větru však  byla zaznamenána pouze v letech 1990 (9,3 m/s), 1997 (8,2 m/s) a 2000 (8,0 m/s). Nadprůměrně větrné však nebyly všechny březnové dny – méně větrný byl např. 2. březen nebo 6. březen. Naopak, nejvyšší průměrná denní rychlost větru v tomto měsíci byla v sobotu 9. března.

Přestože se může zdát, že rychlost větru narůstá, vědci řeší opačný problém. Snaží se zjistit důvody poklesu rychlosti větru na severní polokouli, třeba v Evropě o 0,8 m/s za 100 let. Jedním z důvodů by mohlo být stěhování do měst a jejich rozšiřování, jelikož budovy jsou pro vítr výraznou překážkou.

Dalším velmi větrným dnem pravděpodobně bude již středa. Čerstvý vítr do  20 m/s lze očekávat v Čechách s výjimkou východních, na severní Moravě a ve Slezsku.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK