Hurikánová sezóna je zatím nadprůměrná, přichází Sam

Tropických bouří nad Atlantikem už je devatenáct, většina byla slabších

Hurikánová sezóna je zatím nadprůměrná, přichází Sam

Tropické bouře a nejsilnější z nich - hurikány - jsou pozorně sledovány kvůli extrémním projevům počasí, které mohou přinést. Díky tomu máme k dispozici podrobná data a můžeme jednotlivé roky porovnávat mezi sebou jak do počtu, tak do intenzity bouří.

Do pátku tak podle statistik univerzity v Coloradu vzniklo nad severním Atlantikem celkem 19 bouří, které byly dostatečně silné aby dostaly své jméno (to znamená že dosáhly rychlosti větru alespoň 63 km/h). Z nich sedm dosáhlo síly hurikánu (vítr o rychlosti minimálně 119 km/h). Průměrný počet bouří ke 24. září je přitom jen 8,5 a hurikánů 4,2. Mírně nadpůměrná je i celková energie bouří, ale ne o tolik jako jejich počet, konkrétně asi o 15 %. 

Silné hurikány s rychlostí větru alespoň 178 km/h byly letos zaznamenány tři - Grace a Ida v srpnu a Larry v září. Právě hurikán Larry je zajímavý tím, že už jako mimotropická bouře přinesl do Grónska extrémní sněžení. Pravděpodobně ale není Larry posledním silným hurikánem letošní sezóny, protože bouře Sam východně od Karibiku už dosáhla síly hurikánu 2. stupně a očekává se že ješte v sobotu místního času dosáhne minimálně 3. kategorie a stane se tak čtvrtým silným hurikánem letošní sezóny.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;NHC,CSU

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK