Arktický led na minimu, ale v Grónsku extrémně nasněžilo!

Ledu v Severním ledovém oceánu zůstalo po létu víc než v minulých dvou letech.

Arktický led na minimu, ale v Grónsku extrémně nasněžilo!

Právě v těchto dnech dosahuje rozloha zalednění v Severním ledovém oceánu svého ročního minima. Letošní leto bylo k ledu trochu schovívavější než dvě minulá, neboť do této chvíle zůstalo ledem pokrytých 4,7 milionu kilometrů čtverečních oceánu. V nejbližších dnech sice ještě může něco málo odtát, ale určitě by rozloha neměla klesnout pod 4,6 mil. Je to výrazně více než v minulém roce, kdy na sklonku léta dosahovala plocha ledu pouze 3,8 mil. km. Také více než v roce 2019, tehdy činila rozloha v polovině září 4,2 mil. S rokem 2018 je letošní výsledek srovnatelný.

Pokud jde o rozlohu ledu v Arktidě, ačkoliv ta dlouhodobě klesá, tak rekordně nízké zalednění už není úplně nejnovější a pochází z roku 2012, kdy plocha ledu klesla až na 3,4 miliony km. Příští rok tedy tento rekord oslaví už 10 let. S ohledem na postupné oteplováná klimatu v oblasti se dá čekat jeho překonání v nejbližších letech. Letošní výsledek, kdy ledu na konci léta zbylo o něco více než v minulých letech, je dobrou zprávou pro lední medvědy a další polární živočichy, pro které je led životním prostředím. 

Další zajímavostí z Arktidy je, že v minulých dnech se na východě Grónska objevilo velmi vydatné sněžení, které přineslo místy až 2 metry čerstvého sněhu! V Grónsku sice po většinu roku vládne mráz, ale obvykle zde sněžení nejsou vůbec vydatná. Tato sněhová epizoda je zcela výjimečná. A zajímavý je i původně sněhu - přinesl ho sem pozůstatek hurikánu Larry! Ano, tropické cyklony mohou takto ovlivnit počasí až na dalekém severu. Jako by téím příroda vykompentovala vydatné tání ledovců, ke kterému v oblasti během tohoto léta docházelo.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK