Srážky zvedají hladiny řek, pršet bude i ve středu

Řada toků už dosáhla 1. stupně, některé i 2. stupně povodňové aktivity.

Srážky zvedají hladiny řek, pršet bude i ve středu

Jak jsme upozorňovali v nedělním článku, do Česka dorazil vydatný déšť. Za posledních 24 hodin (do úterý 20 h) pršelo nejvíce na východě Moravy a ve Slezsku. Zde spadlo většinou 20-30 mm, ojediněle i kolem 40 mm. Tyto úhrny samy o sobě nejsou extrémní, ale pokud se podíváme na úhrny za posledních 48 h, dostáváme se na řadě míst na 40-60 mm, což přibližně odpovídá dlouhodobému průměru za celý říjen.

Takové množství srážek už půda na Moravě a ve Slezsku (kde byla už před těmito srážkami poměrně dost nasycená) nedokáže absorbovat a velké množství vody odtéká do řek. Ty se tak začínají zvedat. Aktuálně (úterý 21 h) už několik desítek stanic na východní Moravě a ve Slezsku hlásí první povodňový stupeň. Na několika řekách, například na Jičínce nebo na Veličce už platí povodňová "dvojka". Na prvním stupni je i Jevíčka a Třebůvka na Moravskotřebovsku.

Déšť nad Českem neustane ani v noci na středu, deštivý bude i středeční den. Až ve večerních hodinách nebo v noci na čtvrtek budou srážky místy ustávat. Na horách bude nadále sněžit, večer se ale hranice sněžení bude zvyšovat. Za celý den naprší většinou dalších 15-40 mm, ojediněle - hlavně v horských oblastech na severu a severovýchodě i kolem 50 mm.

Je tak třeba počítat s dalším vzestupem hladin řek na první nebo druhý stupeň povodňové aktivity, ojediněle i na třetí stupeň. V souvislosti se třetím stupněm zmiňuje aktuální výstraha okolí Moravské Třebové, Mohelnice, Pardubic a Chrudimi, nicméně nelze jej vyloučit i jinde. Nejnovější hydrologické modely upozorňují na možnost dosažení nejvyššího stupně i na větších řekách jako je Morava, Bečva nebo Odra. Doporučujeme tak sledovat aktuální vývoj na řekách a nejnovější předpovědi.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK