Vydatný déšť, povodně

Během úterý a středy se v Česku vyskytnou vydatné srážky, které budou nejsilnější hlavně na severovýchodě republiky. Spadnout zde může lokálně až 80 mm srážek za 24 hodiny a na horách až 30 cm sněhu. V důsledku toho hrozí také zvýšení hladin řek na povodňové stavy. Vyloučeno není ani povodňové ohrožení, tedy nejvyšší třetí stupeň (zejména Mohelnicko, Moravskotřebovsko, Chrudimsko a Pardubicko). Srážky budou ustávat ve středu večer.

Máte zajímavé postřehy či fotky k aktuálnímu stavu počasí? Zašlete nám je.

Zaslat příspěvek

17.10 hodin

Jednou z nejvíce rozvodněných řek je Bečva, která v Teplicích stoupla od neděle o více než 3,5 metru a její průtok překročil 430 m3 za sekundu a přiblížil se pětileté průměrné době opakování. V posledních hodinách už hladina řeky velmi pomalu klesá.

14.18 hodin

Během odpoledne srážky postupně slábnou a k večeru bude déšť ustávat. Horní toky řek již většinou kulminují a dále by měly postupně začít klesat. Další vzestupy lze očekávat v dolních tocích řek vlivem dotoku.

12.01 hodin

V poledne platí 3. stupně povodňové aktivity (stav ohrožení) na více než 15 místech - viz červeně označené lokality v přiložené mapce.

11.45 hodin

Během dopoledne přibylo zásahů v souvislosti s vydatným deštěm a rozvodněnými řekami napříč východními kraji. Hasiči čerpají sklepy, laguny, zajišťují rozvodny el.energie. Například Morava ve Strážnici se zřejmě přiblíží 50ti leté povodni.

09.30 hodin

Dnes ve večerních hodinách již čekáme postupné ustávání srážek. Mapka znázorňuje očekávané rozložení sumy srážek za celý dnešní den.

09.23 hodin

Na 3. SPA již stoupla i Smědá na Frýdlantsku. Očekáváme výrazné vzestupy hladin také v povodích horního a středního Labe, v povodí Orlice, Jizery, Sázavy, Lužické Nisy, a Dyje.
 
Vzhledem k dotoku se později projeví výrazné vzestupy s dosažením 3. SPA na dolním toku Moravy a Bečvy s 3. SPA, dosažení 3. SPA nelze také vyloučit na dolním toku Odry.

07.56 hodin

Třetí povodňový stupeň, kdy už se řeka může vylévat z koryta, platí nyní na 10 stanicích ve východní polovině ČR. V důsledku pokračujících srážek a odtoku z povodí může těchto míst dopoledne dál přibývat.

00.51 hodin

Třetího povodňového stupně dosáhla Krasovka v Radimi a Velička ve Strážnici. Přibývá i míst se 2. stupněm povodňové aktivity.

21.30 hodin

Déšť nyní pokrývá většinu Česka, podobně tomu bude i přes noc a zítra, až ve večerních hodinách začnou srážky pozvolna ubývat.

21.27 hodin

Několik řek na východní Moravě a ve Slezsku dosáhlo 2. stupně povodňové aktivity:
- Krasovka (blízko 3. stupně)
- Porubka
- Jičínka
- Bystřička
- Velička

21.24 hodin

Řeka Petrůvka v Petrovicích u Karviné se už na několika místech vylévá z břehů (děkujeme paní Barboře Kotasové za zprávu).

17.42 hodin

Na prvním stupni povodňové aktivity už je řada toků na východě Moravy a Slezska. V následujících hodinách mohou řeky v severovýchodní polovině ČR dosáhnout 1. nebo 2. stupně povodňové aktivity. Na Mohelnicku, Moravskotřebovsku, Chrudimsku a Pardubicku hrozí i nejvyšší 3. stupeň. Důrazně nedoporučujeme vstupovat do koryt rozvodněných toků!

15.53 hodin

Modely z dnešního rána předpovídaly na východ Česka až 80 mm srážek za 48 hodin (do čtvrtečního rána). I když na horách bude sněžit, stejně hrozí povodně.

13.48 hodin

Na Moravě už od rána trvale prší, v Čechách zatím málo, ale i sem se déšť přesouvá.

13.39 hodin

Na východě území je už celá řada řek na prvním stupni povodňové aktivity a stále stoupají.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK