Česko zasáhnou extrémní deště, zejména na východě

Na říjnové poměry půjde o skutečně málo vídané úhrny vody.

Česko zasáhnou extrémní deště, zejména na východě

Meteorologické modely nyní varují, že tlaková níže, která se nyní přesouvá ze Středomoří k nám do střední Evropy, přinese nebývale vydatné srážky. Je velmi nasáklá vodou, která se tu vyprší. Vydatný a trvalý déšť se objeví nejprve už v noci z neděle na pondělí na Moravě, v průběhu pondělí pak trochu ustoupí k východu, ale na úplném východě (Moravskoslezský kraj) pršet asi nepřestane. Už tato první vlna bude hodně vydatná a přinese klidně 40 mm vody.

V úterý ráno se srážkové pásmo zase obrátí a začne se posouvat na západ. Během úterý se postupně trvalý déšť rozšíří na celé území Česka! V noci na středu a ve středu se taková níže přesune přímo nad naše území, takže trvalý nebo přinejmenším občasný déšť bude pokračovat. V průběhu středy nicméně už začne slábnout. Celkové úhrny srážek od nedělního do středečního večera, tedy za tři dny, mohou překročit lokálně i 100 mm. Úhrny přes 80 mm jsou možné i v nižších polohách!

Při nízkých teplotách bude na horách i sněžit, nicméně pokrývka se asi na moc dlouho nevytvoří. Co je horší, tak hrozí výrazné vzestupy hladin řek na stupně povodňové aktivity a to hlavně na východě republiky. Vydatné srážky čekají i okolní země - na Slovensku i v Rakousku. V Alpách i Tatrách bude vydatně sněžit a v polohách kolem 2000 metrů nad mořem se očekávají desítky centimetrů nového sněhu! Nepřekvapilo by nás ani půl metru čerstvé pokrývky v rakouských Alpách.

Sledujte přesné předpovědi počasí na našem webu pro konkrétní místa, předpovědi budou ještě upřesňovány.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK