S extrémními vedry a suchy se nepotýkalo pouze Česko

8.8.2018

Horké vlny probíhaly v Evropě, ale i jinde ve světě.

S extrémními vedry a suchy se nepotýkalo pouze Česko

Letošní červenec byl globálně druhým nejteplejším červencem v historii. Do mnoha oblastí zavítaly horké vlny, které byly četně spojené také se suchy. Tato kombinace měla dopady na zdraví lidí (vyšší úmrtnost) a zemědělství (zničená úroda) a hojněji se vyskytovaly požáry. Některé kouty světa byly ale naopak deštivější a některé byly dokonce i podprůměrně chladné.

V severní Evropě byly teploty silně nadprůměrné a vládlo zde sucho, neboť se tady vyskytovala stabilní tlaková výše. Horké vlny zde trvaly přes 10 dní a dokonce i na Severním polárním kruhu byla evidována teploty přes 30 °C! V Norsku pak byla naměřena nejvyšší teploty 33,5 °C (Budufoss) a ve Finsku 33,4 °C (Kevo). Nezvykle suchá byla například také Británie, která je jinak známá svým proměnlivým počasím s častým deštěm, i když třeba jen slabým. Celá první polovina léta (1. 6. až 16. 7.) zde byla nejsušší v celé historii měření.

Silně nadprůměrné teploty zaznamenalo také Japonsko, jehož východ zažil nejteplejší červenec v historii (a západ druhý). 15. července tady například 200 z 927 stanic naměřilo teplotu přes 35 °C! Sucha zde ale rozhodně nehrozila a od 28. června do 8. července tuto oblast naopak trápily silné deště vedoucí k záplavám, při kterých zahynulo asi 200 lidí.

Nezvykle teplá byly také některé oblasti Sibiře, kde se teploty držely přes 30 °C i pět dní po sobě. Horké vlny zažívaly dále prakticky celé Spojené státy (hlavně Kalifornie) a centrální Kanada. Naproti tomu se oblastně na východ Kanady vrátila zima, kdy teploty klesly slabě po nulu a objevil se dokonce i sníh! Mráz uprostřed léta je zde velmi mimořádný a naposledy jej Kanaďané v této oblasti zažili v roce 1996.

V červenci 2018 bylo několikrát dosaženo i teploty přes 50 °C. Stalo se tak například na Sahaře, kde bylo tamějších 51,3 °C pro danou oblast rekordních (i když k rekordu pro celou Afriku ještě 4 stupně chyběly), a dále v Údolí Smrti, kde bylo naměřeno 52,0 °C. Světový rekord 56,7 °C, který pochází rovněž z Údolí Smrti, tedy pokořen nebyl.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; WMO

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK