Zdroj fotografie: DepositphotosZobrazit fotogalerii
Zatmění Slunce 2026
V roce 2026 nastane jedna z nejvýznamnějších astronomických událostí za poslední dobu. Ve Španělsku totiž budou ve třech letech po sobě viditelná tři zatmění (2026-2028), přičemž to první z nich, které bude datováno k 12. srpnu 2026, bude velmi pěkně viditelné i z naší země. Slunce bude na západě Čech zakryto až z 90 %, což zapříčiní, že se bude jednat o mimořádný úkaz. Krásu navíc podtrhne i to, že maximální fáze časově vyjde chvíli před západem Slunce.
Obr. 1: Maximální fáze zatmění viditelné z území ČR dne 12. srpna 2026 (zdroj: Stelarium/astro.cz)
Nejdéle trvající zatmění a zároveň nejvýše nad obzorem by mělo být na Islandu, konkrétně na západním okraji. V této oblasti je však velmi rizikové počasí. Vhodnější zemí pro vycestování za tzv. pásmem totality (pásmem, kde bude úplné zatmění Slunce) bude Španělsko, kde šance na vhodné počasí je vysoká. Zde nastane dvouminutové zatmění asi 10° nad obzorem a například na Baleárských ostrovech bude Slunce zakryto v podstatě u obzoru, při samotném západu, což může vyvolat nevšední zážitek. Kdo můžete, doporučujeme za zatměním vycestovat. Zajímavý a neobvykle tmavý večer však budeme moci prožít i z území Česka, přičemž čím více na východ, tím zatmění bude méně výrazné.
Průběh zatmění ve světě
V novu se Měsíc ocitne 19:37 našeho letního času. Zatmění se bude přesouvat od severního území Ruska na Dálném východě, přesune se přes severní pól a východní Grónsko a doputuje k jihozápadnímu pobřeží Islandu. Ke konci se přehoupne přes sever Španělska a Portugalsko, a nakonec skončí v oblasti Baleárských ostrovů. Je vhodné doplnit, že například ve Španělsku půjde o první ze tří zatmění Slunce v letech 2026-2028. Další nastane 2. 8. 2027, kdy v Egyptě půjde také o úplné zatmění Slunce a 26. ledna 2028, kdy zase půjde o tzv. prstencové zatmění Slunce. To nastává, když je Měsíc od Země dále (blíže k bodu perihelia) a jeho úhlový průměr je menší než úhlový průměr Slunce, takže nezakryje celý sluneční disk. Místo toho zakryje střed Slunce a zanechá viditelný světelný „prstenec“.
Obr. 2: Vyznačené schéma pásu totality při zatmění Slunce 12. srpna 2026 - Česká republika se nebude nacházet v tomto kontextu daleko (zdroj: Timeanddate/astro)
Pokud jde o klimatické podmínky, včetně pravděpodobnosti pokrytí oblohy oblačností, je jisté, že Španělsko bude v tento den častým cílem turistických návštěv, která se navíc přičte k již tak intenzivní letní sezóně. Za roky 2000 až 2020 je ve Španělsku hodnota pokrytí oblačnosti jen na 35 %. Vyšší hodnota je pochopitelně na severním pobřeží Atlantského oceánu, kde je obecně oblačnosti (i srážek) více. Nejnižší v jižním Španělsku. Co se týče Islandu, zde je to možné porovnat s loterií a s ne moc dobře vypadající šancí na úspěch. V letním období je zde průměrně 75 % pokrytí oblačnosti. Turisté mířící za úplným zatměním tak pochopitelně budou volit Španělsko i přes panující horké letní počasí.
V Česku mimořádné částečné zatmění
I přesto, že je Česká republika v kontextu světa poměrně malá země, průběh částečného zatmění se bude v jednotlivých oblastech lišit. Například v Karlových Varech začne již v 19:19 hodin s maximem ve 20:12, přičemž západ Slunce nastane až ve 20:34. Maximální fáze dosáhne hodnoty 88,8 %. O něco lepší podmínky budou v Českých Budějovicích, kdy tato fáze dosáhne až 89,2 % v čase 20:13, 11 minut před západem. Naopak Ostrava na tom bude nejhůře - zatmění začne v 19:19, maximum ve 20:10 ve stejný čas jako západ Slunce. Maximální fáze dosáhne jen 87,9 %.
A na závěr, jak bezpečně pozorovat zatmění Slunce, aby nedošlo k poškození zraku? Oči je třeba chránit speciálními brýlemi s filtry, přičemž obyčejné sluneční brýle nestačí. Na druhou stranu s blížícím se západem se tyto nároky sníží tím, jak bude intenzita slunečního záření slábnout. I přesto na ochranu očí je třeba myslet v první řadě.
Další možností je pozorování přes dalekohled, pochopitelně speciální dalekohled, který je pro pozorování Slunce uzpůsoben. Takové přístroje jsou ale většinou dostupné jen ve hvězdárnách a široká společnost jimi neoplývá. Dobrá zpráva - většina hvězdáren a planetárií se bude očekávanému jevu věnovat a budou otevřené veřejnosti. Některé pravděpodobně nabídnou i videopřenosy.
Obr. 3: Pro připomenutí snímek částečného zatmění Slunce focené v březnu 2025 ze severní Moravy (autor: D. Novotný/Meteocentrum)
Posledním faktorem, který pozorování umožní nebo naopak znemožní, je samozřejmě předpověď počasí, zejména oblačnosti a srážek. V případě přítomnosti zatažené oblohy nízkou nebo středně vysokou oblačností bude pozorování samozřejmě znemožněno. Pro předpověď můžete využít naše stránky, které s blížícím se datem jevu nabídnou nejpřesnější hodinový přehled, jak se počasí bude v průběhu pozdního odpoledne a večera vyvíjet. Lze si pak vybrat i v rámci Česka snadno lokalitu k pozorování, která bude v danou dobu nejvhodnější.
Kam dál?
Silný hurikán Melissa zasáhne Karibik, mapy ukazují, kde udeří nejvíce
Hurikán Melissa, který se se rychle přibližuje k Jamajce hrozí tím, že by mohl tím nejsilnějším hurikánem, který kdy ostrov zažil. Podle Národního hurikánového centra dosahuje rychlost větru v oku hurikánu rychlosti až 230 km/h, což z něj činí hurikán čtvrté kategorie. Velmi teplé moře u Karibiku navíc vytváří ideální podmínky pro další zesílení, takže není vyloučeno, že krátce před příchodem na pevninu dosáhne nejvyšší páté kategorie.
Svátek bude nevlídný, pak přijde výrazná změna počasí
Ve druhé polovině příštího týdne začne do Česka proudit teplý vzduch. Výraznějšímu oteplení už bude bránit teplotní inverze, přesto bychom se mohli dočkat docela příjemných teplot ve srovnání s tím, co prožíváme v těchto dnech.
Říjen nabízí teplotní událost, která v Česku nenastala 15 let
S blížícím se koncem měsíce už můžeme pomalu konstatovat, že letošní říjen skončí jako teplotně podprůměrný. Kromě celkového průměru můžeme vypíchnout i dvě dílčí teplotní zajímavosti, které ukazují, jak chladný měsíc prožíváme.
Modely upřesnily počasí na prodloužený víkend: silný vítr i sníh
Chladno, deštivo a větrno. Takhle jednoduše by se dalo popsat počasí nejbližších dnů. Z hlediska počasí nepůjde o povedené podzimní prázdniny, i když nabídnou neobvyklou příležitost zažít během nich na horách už i sníh.








