Zdroj fotografie: 123rf.comZobrazit fotogalerii
V tomto týdnu do Česka proudí poměrně chladný vzduch od severovýchodu, díky kterému už se denní teploty drží pod 15 °C a to i při slunečném počasí. Zkrátka, slunce už není tak silné jako v létě a nedokáže nás moc ohřát, pokud je vzduchová hmota chladnější. Rána pak začínají být hodně studená. Takhle budou vypadat první říjnové dny a vyvrcholením tohoto stavu se stane pátek 3. října. Noční teploty poprvé v této podzimní sezóně spadnou k bodu mrazu a to prakticky na celém území Česka. Přes den se pak oteplí maximálně na 12 °C, přestože celý bude den slunečný.
Konec studeného proudění nastane v sobotu 4. října. Ten den přinese změnu charakteru počasí, přejde nás teplá fronta s deštěm a proudění vzduchu se zcela otočí, z východního se během pár hodin změní na západní. Do dalších dnů to bude znamenat větší oblačnost a dají se čekat občasné srážky. I když bude západní proudění v příštím týdnu teplejší, tak to neznamená, že bychom se nějak moc ohřáli. Díky větší oblačnosti a srážkám počítáme, že se denní maxima budou i nadále pohybovat jen do 15 °C. Oteplení se projeví spíše na nočních teplotách, které přestanou padat k nule, ale díky větší oblačnosti se udrží spíše nad 5 °C
Modely naznačují, že po studeném začátku října (tedy zbytku toho týdne) se od cca 5. října do půlky měsíce dočkáme teplotně přibližně normálního počasí s proměnlivou oblačností a občasným deštěm. Pro první polovinu října jsou normální denní teploty okolo 15 °C a tak nějak to také bude. Nelze vyloučit dočasný příliv teplejšího vzduchu, ale momentálně se to nejeví moc pravděpodobné.
Teplotně normální vidíme předběžně i druhou polovinu října. A protože normál se postupně snižuje s tím, jak podzim postupuje, tak to bude znamenat denní maxima spíše v rozmezí 10-15 °C. Srážkově by mělo jít o spíše vlhčí období - čekáme tedy velkou oblačnost a četné dešťové srážky.
Jak ukazuje i oficiální výhled Českého hydrometeorologického ústavu, teploty se vlastně během října moc měnit nebudou, zpočátku podprůměrné, a tím jak průměr v průběhu října klesá, tak se stanou průměrnými:
obr. - očekávané teploty (černé obdélníky) ve srovnání s normálem červeně nadprůměr, zeleně průměr, modře podprůměr) pro říjen dle ČHMÚ
Měsíční výhled je třeba vnímat poněkud s rezervou, ale je zřejmé, že letošní říjen nás už moc nezahřeje a spíš bude chladnější než v minulých letech (kdy byl většinou nadprůměrný). Můžete se podívat na předpověď den po dni na našich stránkách. Ta se průběžně upřesňuje s tím, jak se dané dny přibližují. A nemusíte zůstat jen u října, máme tam nejpravděpodobnější počasí na každý den v roce. Klidně na příští léto...
Více k tématu
Kam dál?
Dnes udeří na část Česka silné bouřky. Ze západu postupuje nebezpečný bouřkový systém
Část Česka dnes čekají silné až ojediněle velmi silné bouřky. Největší riziko se týká západních a jihozápadních Čech, odkud budou bouřky během odpoledne a večera postupovat dále do vnitrozemí. V Německu se už nyní vyskytují velmi intenzivní bouřky včetně supercel a tamní meteorologové varují před přívalovým deštěm, kroupami a nárazy větru přes 100 km/h.
V pátek ráno se Měsíc téměř ztratí ve stínu Země. Česko čeká výrazné zatmění
Kdo si v pátek přivstane, může na obloze spatřit jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů letošního roku hned po zatmění Slunce. Měsíc se při hlubokém částečném zatmění téměř celý ponoří do zemského stínu a jeho zastíněná část může získat načervenalé zbarvení. Zatmění bude viditelné z celého Česka, rozhodující ale bude výhled nízko nad jihozápadní obzor - a samozřejmě počasí.




