Zdroj fotografie: 123rfZobrazit fotogalerii
Aktuální stav řek
Severovýchodní cyklonální situace, kdy se východně nebo severovýchodně od nás vyskytuje střed tlakové níže, přinesla v minulém roce na Moravu a do Slezska ohromné škody. Z toho vycházejí obavy veřejnosti, když se podobná situace zrodila i teď, v červenci, která je opět spojena s velmi vydatnými srážkami. Již od úterý ale vychází, že tato událost nebude ani zdaleka tak drastická. Potvrzují to i modelové předpovědi.
I přesto řeky zejména na východně Česka již stoupají, protože mezi nejzasaženější oblasti patří Beskydy a jejich okolí, kde se navíc projevuje návětrný efekt pohoří. O tom si můžete více přečíst zde. Stoupající hladina se projevila již na řece Olši v Českém Těšíně nebo v Jablunkově. Oba případy mají ale stále daleko k dosažení 1. stupně povodňové aktivity.
Obr. 1: Situace na řece Olši by měla být oproti předpokladům klidnější (zdroj: ČHMÚ)
Modelová předpověď je optimistická
ALADIN se přiklání stále více k pozitivnímu scénáři vývoji srážek, které obecně posunul více na východ. Postiženy budou stále zejména Beskydy, ale nepůjde o žádné ryze nebezpečné sumy srážek. Jejich akumulaci můžete sledovat na Obr. 2.
Velká část vody již spadla a ve středu během dne spadne dalších 30, na návětrné straně hor až 60 mm, srážek. Jak se zmiňoval nás Meteorolog Martin Štros: "Největší obavy se týkají vývoje na řece Olši, která protéká Jablunkovem a Třincem a následně směřuje do Českého Těšína." Tento stav stále platí, nicméně modelové hydrologické předpovědi se nyní přiklánějí spíše k 1. SPA.
Obr. 2: Akumulace srážek za 24 hodin podle ALADINa (zdroj: ČHMÚ, výstupy z modelu naleznete zde)
Ve čtvrtek navíc srážky budou ještě méně časté, většinou půjde o přeháňky nebo občasný déšť, což by situaci nemělo komplikovat. Výstupy z modelu ALADIN pro čtvrteční odpoledne značí, že se bude jednat většinou o lokální záležitost, nikoli již o trvalé a vydatné srážky, které by setrvávaly po celou dobu nad určitým územím. Ve čtvrtek ráno by se navíc i v ranních a dopoledních hodinách neměl déšť v oblasti Beskyd nějakou dobu vůbec vyskytovat (Obr. 3).
Obr. 3: Ve čtvrtek budou srážky lokálnější záležitostí (zdroj: ALADIN/Meteocentrum)
Pátek a víkend s dalšími srážkami
Po krátkém čtvrtečním oddechu se v pátek srážky od severu znovu vrátí ve formě přeháněk nebo občasného deště, lokálně se může objevit i bouřka. V sobotu pak může být déšť i trvalejší a v neděli pak srážky částečně ustanou a budou opět lokálnějšího charakteru.
Tyto srážky samozřejmě mohou zvýšit vodní stavy řek s dosažením 1. nebo 2. SPA. Výraznější rizika zatím nevidíme, nejistota u těchto situací ale nadále nějaká panovat bude a proto budeme v případě nutnosti informovat. Doporučujeme sledovat aktualizované předpovědi, případně radarové snímky.
Jak vydatné srážky zasáhnou Vaše město?
Více k tématu
Kam dál?
V příštím týdnu Česko zasáhne další vlna extrémních veder, obzvlášť bude trpět východ
Nepříjemně horké dny nám letos nabídne i začátek srpna. Teploty v příštích dnech opět vystoupí nad 35 °C a tentokrát to vypadá, že nejvíc to odnese Morava, kde se budou šplhat opět do blízkosti kruté čtyřicítky. Zase není vyloučeno ani její překonání...
Vedra o víkendu dočasně zeslábnou, část republiky čekají i bouřky
Extrémně vysoké teploty znovu zasáhly naší republiku, naštěstí o víkendu se dočkáme určitého ochlazení. Bude ale jen krátkodobé, protože na začátku příštího týdnu budou teploty znovu lámat rekordy.






