Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Rozloha mořského ledu dosáhla v únoru 2025 celosvětově rekordního minima

25. 3. 2025 | Poslední aktualizace: 14:38 25. 3. 2025 | Jáchym Rogner
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Podle dat služby Copernicus dosáhla celosvětová rozloha mořského ledu v únoru 2025 historického minima. Arktida i Antarktida vykazují alarmující úbytek ledu, což má dalekosáhlé dopady na klima a ekosystémy celé země. Rozloha mořského ledu dosáhla v únoru 2025 celosvětově rekordního minima Zdroj fotografie: 123rf
Zobrazit fotogalerii

Únor 2025 se zapíše do historie jako měsíc s rekordně nízkou globální pokrývkou mořského ledu. Podle údajů evropské služby Copernicus bylo v tomto období zaznamenáno nejnižší množství ledu od začátku satelitního monitorování. 

Tento pokles je způsoben kombinací dlouhodobého oteplování planety a specifických atmosférických podmínek, které v posledních měsících ovlivnily trvale zaledněné oblasti. V Arktidě se množství mořského ledu drží pod průměrem posledních desetiletí, přičemž jeho úbytek podporují trvale nadprůměrné teploty a změny v atmosférické cirkulaci země v důsledku globálního oteplování.

Obr. 1: Denní globální rozsah mořského ledu od října 1978 do 3. března 2025. Rok 2025 je znázorněn tmavě modrou čarou, 2024 světle modrou a rok 2023 středně modrou čarou. Zdroj dat: EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.2.

Antarktida, která v minulosti vykazovala větší variabilitu v rozsahu ledu, nyní zažívá setrvalý pokles, což odborníky znepokojuje. Rozloha pokrývky ledu v Jižním oceánu je rekordně nízká, což souvisí s měnícími se oceánskými proudy a rostoucím vlivem oteplování. Jednou z metod měření úbytku ledu je i tzv. odposlouchávání ledu, více o této metodě se můžete dočíst v našem článku.

Mořský led hraje klíčovou roli v regulaci globálního klimatu tím, že odráží sluneční záření zpět do vesmíru. Jeho úbytek přispívá k oteplování oceánů, změnám v mořských ekosystémech a extrémním povětrnostním jevům. Vědci varují, že pokud tento trend bude pokračovat, dojde k dalšímu urychlení změn klimatu s dopady na celý svět.



Kam dál?