Zobrazit fotogalerii
V Evropě bude začne být v přístích dnech počasí velmi dynamické, podle aktuálních předpovědí modelů to vypadá, že by střední Evropu a zejména naše území měla od čtvrtečního dne ovlivňovat výrazná tlaková níže nad Středomořím a Balkánem. Ještě úterý a středa budou jen s menším úhrnem srážek z přeháněk, v dalších dnech se ale situace výrazně změní.
Během středy přejde naše území další výrazná studená fronta, po jejímž přechodu k nám bude proudit chladný vzduch od západu a bude panovat velký rozdíl teploty mezi západní a střední Evropou (obr.1). Spolu se studeným vzduchem k nám tlaková níže přinese i masu vlhkého vzduchu od jihu z oblasti Středozemního moře, které je na tuto dobu velmi prohřáté.
Obr.1: Teplota v hladině 850 hpa (přibližně 1500 m n.m.) během pátečního dne.
Ve čtvrtek by mělo nejvíce pršet v oblasti východních Čech a severní Moravy a Slezska. O den později v pátek zřejmě déšť nezeslábne, ale neopak by měl ještě zesílit a ovlivnit celou Moravu a Slezsku, za oba dva dny podle evropského modelu ICON-EU naprší v některých oblastech až kolem 80 nebo 90 mm. Na nejvyšších partiíích hor se objeví přechodně i sněhové vločky.
Ani Čechy by ale nakonec neměly zůstat ušetřeny a hlavní sousto si vyberou o víkendu, kdy by mělo hlavní pásmo srážek ještě zesílit a přesunout se více na západ Česka. Všechny modely se ale zatím shodují, že do nedělního večera spadne nejvíce srážek v oblasti středního a severního Česka, v některých místech i kolem 200 mm. Většinou by to ale mělo být od 100 do 150 mm kromě krajního západu Čech, tady jen do 50 mm (obr.2).
Obr.2: Celkový úhrn srážek v mm do nedělních 18 hodin podle evropského modelu ECMWF
Takto vydatné srážky by mohly způsobit velmi výrazné a nebezpečné povodňové stavy i po dlouhém a suchém období beze srážek, které jsme zažívali. Situace se bude ještě dále upřesňovat, ale čeká nás pravděpodobně nejdeštivější období letošního roku s potenciálem na velké povodně s velkými škodami.
Pro předpověď počasí přímo pro Vaši lokalitu využijte vyhledávání měst v horní části webu.
Více k tématu
Část Česka v neděli zasáhne silný vítr, sníží tím i pocitovou teplotu
Tlaková níže, kterou v Německu pojmenovali Helma, bude během víkendu postupovat ze Severního moře před Dánsko do Pobaltí a svou jižní částí ovlivní i naše počasí. Přinese déšť, ale zejména díky ní pocítíme silný vítr.
Září 2024 bylo historicky druhé nejteplejší nejen v Evropě, ale i globálně
Podle evropského programu Copernicus bylo letošní září druhé nejteplejší v historii - hned po září 2023. A to jak z hlediska měřítka evropského, tak i celoplanetárního. Kromě toho se potvrzuje, že šlo o evropsky nadprůměrně srážkově bohatý měsíc, čemuž mimochodem přispěla tlaková níže Boris ve střední a východní Evropě.