
Zobrazit fotogalerii
Evropa v poslední době zažívá nezvyklé výkyvy počasí. Zatímco střední a část jižní Evropy se potýká s podprůměrnými teplotami a častými srážkami, sever a východ kontinentu zažívá nezvykle horké až teplé počasí. Hlavní příčinou je postavení tlakových útvarů, které posílá chladnější oceánský vzduch z oblasti Britských ostrovů.
Tato netypická situace vznikla kvůli tzv. blokující tlakové výši nad severovýchodní Evropou, která brání obvyklému proudění. Teplý a suchý vzduch z jihovýchodní Evropy tak proniká hluboko do Skandinávie a Pobaltí, zatímco západní a střední Evropa zůstává pod vlivem vlhkého a chladnějšího oceánského vzduchu. Výsledkem jsou nejen nižší teploty, ale i častější a trvalé srážky, které v o víkendu způsobily vydatné srážky například i na východě Česka.
Obr. 1: Předpověď teploty ve 2m nad Evropou v pondělí 28.7. v 15 hodin. Zdroj: ECMWF
Tryskové proudění, neboli jet stream, které běžně ovlivňuje rozložení tlakových útvarů se v poslední době často vlní a zpomaluje. To způsobuje, že se jakoby vzorec počasí nad danou oblastí zasekne i na delší dobu v řádů týdnů. Z dlouhodobého hlediska se odborníci shodují, že k těmto výkyvům přispívá také změna klimatu. Rychlé oteplování Arktidy oslabuje rozdíly v teplotách mezi severními a středními zeměpisnými šířkami, což narušuje stabilitu tryskového proudění. Tím pádem se zvyšuje pravděpodobnost výskytu extrémních a netypických situací, jakou zažíváme i nyní.
Obr. 2: Výhled odchylky teploty vzduchu ve 2 m nad Evropou na následující týden. Zdroj: ECMWF
V příštím týdnu nečekáme výraznou změnu, většinu střední a také jižní Evropy čekají podprůměrné teploty a proměnlivá oblačnost se srážkami. Naopak na severu Skandinávie a v Rusku budou teploty stoupat až k tropickým 30 °C, což jsou na tuto oblast až rekordní hodnoty. Aktuální předpověď i pro evropská města najdete na našich stránkách.
Kam dál?
Golfský proud je v ohrožení, vědci varují před jeho možným kolapsem
Golfský proud, klíčový prvek oceánského proudění ovlivňující i klima v Evropě, je podle nové studie v ohrožení. Pokud budou emise skleníkových plynů dál růst, může po roce 2100 dojít k jeho vážnému oslabení nebo úplnému kolapsu, důsledky bychom pocítili i u nás v Česku
Počasí překvapí, příští týden ještě přinese několik ryze letních dnů!
V posledních dnech se výrazně změnily výpočty modelů, které najednou ukazují příchod vlny velice teplého vzduchu. Denní maxima by při ní měla překračovat letních 25 °C, nejspíš naposledy v tomto roce.