Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Jaro bylo globálně nejteplejší v historii

25. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 02:01 25. 6. 2024 | Martin Štros, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Průměrná teplota vzduchu na Zemi za období březen až květen dosáhla o 0,14 °C vyšší hodnoty než v dosud rekordním jaru 2016. Rekordně teplé jaro jsme zaznamenali i v Česku. Jaro bylo globálně nejteplejší v historii Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Podle nově vydané zprávy americké NOAA letošní jaro překonávalo dosavadní teplotní rekordy. Všechny tři jarní měsíce byly samy o sobě nejteplejšími za dobu měření a logicky tedy i celé jaro si připsalo dosud nejvyšší naměřenou průměrnou teplotu (jak z hlediska pevnin, tak nad oceány). Překonání rekordu bylo poměrně výrazné, teplota byla o 1,29 °C nad průměrem 20. století (v dosud rekordním jaru 2016 se jednalo o 1,15 °C).

Teplotně výrazně nadnormální bylo počasí ve většině regionů světa, včetně například střední Evropy a i konkrétně Česka. I když u nás se nejteplejší období koncentrovalo mezi únor a duben, kdežto květen už byl lehce studenější. Na mapě teplotní odchylky během jara vidíme několik oblastí s podprůměrnými teplotami - jihoamerickou Patagonii, část Ruska nebo Antarktidy. Jde o oblasti menší rozlohy ve srovnání s regiony s nadprůměrně vysokými teplotami.

Na jaře se na globální teplotě ještě projevil vliv jevu El Niňo, který přináší zvýšení teploty Tichého oceánu a potažmo zahřívá celou planetu. Ten ovšem během jara skončil a došlo k přeměně na neutrální podmínky. Na teplotě vzduchu se tyto události projevují s určitým zpožděním několika měsíců. Druhá polovina roku 2024 už by globálně neměla být tak teplá a už vůbec ne rekordní. NOAA předpovídá, že se jižní oscilace během podzimu přemění na chladnou fázi La Niňa. Překonávání globálních teplotních rekordů by tak na čas mělo ustat.Španělsko zasáhly teploty až ke 45 °C!

Španělsko zasáhly teploty až ke 45 °C!

Nejvyšší teploty se tradičně týkají hlavně vnitrozemí na jihu země, turisté u moře se takových extrémů obávat nemusí. I zde je ovšem horko. Vlna veder postihla i blízké Maroko.

25. 7. 2024
Svět prožívá nejteplejší dny v historii

Svět prožívá nejteplejší dny v historii

Podle zprávy evropské meteorologické služby Copernicus dosáhla v neděli 21. července průměrná teplota na povrchu Země na 17,09 °C, což je zatím nejvyšší teplota, která byla v nějaký den naměřena. Pondělí pak bylo ještě teplejší!

23. 7. 2024