Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Čtvrteční den byl na horách ve znamení mrazu i sněhových vloček

13. 6. 2024 | Poslední aktualizace: 21:59 13. 6. 2024 | Jáchym Rogner, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
I když už je skoro polovina června, teploty se dnes na mnoha místech držely pod dlouhodobým průměrem a v Krkonoších se dokonce přechodně objevil i sníh. Čtvrteční den byl na horách ve znamení mrazu i sněhových vloček Zdroj fotografie: 123rf

Počasí posledních tří dnů je ve znamení podprůměrných teplot do 20 °C. Nejchladnějších dnem byla středa, kdy se na východě Česka při častém dešti pohybovaly nejvyšší teploty jen kolem 11 °C a byly tak i 10 stupňů pod normálem pro tomto období.

Ve čtvrtek ráno se na mnoha místech teploty klesaly pod 10 °C. Nejchladněji bylo na stanici Kořenov-Jizerka v Jizerských horách, kde se rtuť teploměru dostala dokonce lehce pod bod mrazu na -0,5 °C. Naopak nejtepleji bylo tradičně v Praze, kde bylo kolem 12 °C.

Příliv chladného vzduchu od severu přinesl na sever Čech k ránu občasné přeháňky, které byly přechodně na vrcholcích Krkonoš i sněhové a na vrcholu Sněžky se během rána místy vytvořil lehký poprašek sněhu, který ale rychle roztál. Sněhová přeháňka v Krkonoších 13.6.2024

Obr.1: Sněhová přeháňka na vrcholcích Krkonoš 13.6.2024 (Zdroj: https://kamery.humlnet.cz/)

Takto chladné vpády vzduchu nejsou v půlce června ničím neobvyklým, pouze jsou v posledních letech čím dál tím výjimečnější a mnohem častěji zažíváme opačný extrém ve formě dlouhých a výrazných vln vederNa Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

Na Arabském poloostrově teploty překračují 50 °C!

V Kuvajtu naměřili v minulých dnech až 52 °C, extrémní vlna veder zasáhla celý region - tedy také Irák, Írán a Saudskou Arábii. Je to hodně i na tuto celkově jednu u nejteplejších oblastí na světě.

14. 7. 2024
Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Jadran hlásí letos mimořádně teplé moře

Povrchová teplota moře dosahuje nyní zejména na severním Jadranu až téměř 29 °C. Je to o dva až tři stupně více než v minulých letech. Příčinou jsou pochopitelně vlny horkého počasí v minulých týdnech.

14. 7. 2024