
Zobrazit fotogalerii
Zima 2022/2023 bude velmi pravděpodobně hodnocena jako teplotně nadprůměrná, stejně jako tomu bylo i v případě minulé zimy. Začátek však vzbuzoval naděje pořádné zimy, protože i samotný prosinec je hodnocen jako teplotně i srážkově normální. V prosinci k nám dorazil vpád chladného vzduchu, který přinesl i do nížin relativně dost sněhu. Konec prosince byl však ve znamení oblevy a teploty na mnoha místech překračovaly 10 °C.
Leden již přinesl silně nadnormální teploty, na horách téměř všechen sníh roztál a na mnoha stanicích padaly teplotní rekordy. Srážek bylo v lednu dostatek, takže je hodnocen jako srážkově normální měsíc. Můžeme poznamenat, že na východě území bylo srážek více než na západě.
Ačkoliv byl únor chladnější než leden, stále byl teplotně nadprůměrný. Vyskytly se zde dvě chladnější epizody, a to hned na začátku a následně na konci měsíce. Na horách se během nich alespoň částečně doplnily sněhové zásoby. Z hlediska srážek byl únor normální měsíc.
V letošní zimě byla také naměřena absolutně nejvyšší teplota vzduchu, a to 1. ledna na stanici Javorník. Teplota zde nad ránem atakovala až neuvěřitelných 19,6 °C.
Více k tématu
Kam dál?
Jaké bude počasí do konce července a začátkem srpna? První výhled předpovídá podnormální teploty
Po velmi teplém začátku července se charakter počasí ve střední Evropě výrazně proměnil. Od západu často proudí chladnější a vlhčí vzduch, který přináší více oblačnosti a srážek. Tento trend bude pokračovat i v závěru měsíce a na začátku srpna.
Ochlazení bude méně výrazné než se čekalo, do pátku ale bude často pršet
Po přechodu studené fronty v pondělí se na celém území Česka ochladilo. Původní předpovědi počítaly ale s výraznějším ochlazením, podle aktuálních výstupů modelů ale bude ochlazení jen mírné. Denní maxima se budou ve většině republiky pohybovat do pátku kolem letních 25 °C, na jihovýchodě Moravy bude o něco tepleji.
MAPA: Odpoledne a večer počítejte v těchto oblastech s výskytem bouřek
Dnešní odpoledne a večer přinesou do Česka výraznou bouřkovou činnost spojenou s přechodem studené fronty. Bouřky se vyskytnou zejména na severu Čech, Moravy a ve Slezsku a mohou být místy silné – s přívalovým deštěm, nárazy větru a ojediněle i s krupobitím.
Modely upřesnily, kde během pondělí udeří bouřky nejvíce
Během víkendu proudí do Česka velmi teplý vzduch od jihu, který ale během pondělního dne ukončí přechod studené fronty s přeháňkami a bouřkami.
Skandinávie zažívá nezvyklé horké období, na vině je i změna klimatu
Letošní červenec zatím přináší do Skandinávie extrémně teplé počasí. Místo chladnějšího počasí s teplotami kolem 20 °C se v posledních dnech měří hodnoty typické spíše pro jižní Evropu.
Proč je Evropa nejrychleji se oteplujicím kontinentem?
Zatímco se globální teplota planety pozvolna zvyšuje, v některých regionech se otepluje mnohem rychleji než jinde. A právě Evropa patří – spolu s Arktidou – mezi ty oblasti, které zaznamenávají nejrychlejší nárůst teplot na světě. Existují ale i oblasti, kde dokonce dochází k ochlazování. Proč tomu tak je?