
Zobrazit fotogalerii Uplynulý víkend byl pro řadu lidí zasažených účinky orkánu Hewhart nezapomenutelný. Silný vítr lámal stromy a bral střechy. Meteorologické statistiky ho zařadily mezi jednu z nejsilnějších bouří, jakou i ti starší z nás stihli ve svých životech prožít. Po bok slavných orgánů Kyrril z ledna 2007 a Emma z počátku března roku 2008.
Těžko přesně říci, jak přesně si Hevhart ve srovnání se dvoumi výše zmíněnými bouřemi stál. Pokud jde o maximální náraz větru, ten během Hewharta činil 182 km/hod. naměřených na Luční Boudě v Krkonoších. Je to mnohem méně než u orkánu Kyrril, kdy Sněžka tehdy ohlásila 216 km/hod. Z tohoto pohledu jednoznačné srovnání, ale pro objektivní posouzení se musíme podívat na sílu větru na celém území, tedy i v nižších polohách.
A zde byl Kyrril nejsilnější jen někde, řada míst hlásila silnější vítr během orkánu Emma v roce 2008, jako třeba Brno či Plzeň. Hewhart se mezi tyto orkány vklínil docela statečně. Na některých místech byl silnější než Emma, na některých zase silnější než Kyrril, ale jen velmi, velmi zřídka byl silnější než oba dva. V Brně byl vítr silnější než při Kyrrilovi, ale slabší než při Emmě.
Sečteno podtrženo, o nejsilnější bouři v historii Česka určitě nešlo, ale vítr a zejména jeho názory jsou velmi proměnlivá meteorologická veličina. Často je silný poryv na daném místě souhra mnoha okolností, zejména přesného směru větru v kombinaci s reliéfem. Zdaleka ne všude se vítr měří, a silný poryv trvá taky jen pár vteřin. Tudíž je určitě možné, že právě vy jste zažili v místě, kde jste se v neděli pohybovali, vůbec nejsilnější vítr za posledních mnoho desítek let. Přestože těch míst bylo obecně méně než těch, kde byl vítr v letech 2007 či 2008 silnější.
Více k tématu
Kam dál?
Výstraha na čtvrteční velmi silné bouřky: zasáhnou jen část Česka
Během čtvrtečního odpoledne a večera se budou lokálně objevovat velmi silné bouřky, doprovázené přívalovými srážkami a kroupami. Před tím teploty vystoupají až na 37°C.
Kam až porostou teploty? Víme, kdy dorazí ochlazení
Teploty budou následující dny budou vysoko nad hranicí tropického dne. I přesto, že se v pátek ochladí, v neděli může být znovu až k 35 °C. Na začátku příštího týdne ale dojde skutečně ke změně a tropy budou na nějakou dobu ukončeny.
Vlny veder: Proč jsou tak nebezpečné a proč se s nimi budeme potýkat stále častěji?
Léto ve střední Evropě již dávno není jen o příjemném teplu a modrém nebi. Čím dál častěji ho totiž doprovází extrémní horko – tzv. vlny veder. Ty nejsou jen otázkou počasí, ale i vážným zdravotním rizikem, které se kvůli klimatické změně postupně stává novým normálem. Jak poznáme, že horko už není „jen nepříjemné“, ale vyloženě nebezpečné?
Extrémně horké počasí zasáhne velkou část Evropy, víme kde nejvíce
Evropu v těchto dnech čeká extrémně horké počasí, které zasáhne velkou část jižní, západní i střední Evropy včetně Česka. Teploty se budou místy šplhat ke 40 °C a nelze vyloučit, že na některých místech padnou i historické teplotní rekordy.