- Počasí
- Meteorologie
- Meteorologické mapy
Meteorologické mapy znázorňují analýzu aktuální situace nebo předpověď jednoho či více meteorologických prvků v určitém čase. Pro veřejnost se prezentují zpravidla přízemní mapy, kde je barevně znázorněno rozložení daného prvku (teplota, srážky, vítr, atp.) na území státu nebo kontinentu.
Pro interní použití však profesionální služby využívají i komplexnější analyzované mapy, kde je pomocí číselných hodnot, šifer nebo symbolů zakresleno více charakteristik a dávají tak meteorologovi ve službě komplexnější přehled (tzv. synoptické mapy, kde synoptický znamená současně pozorující).

Obr.: Jednoduchá meteorologická mapa s rozložením teplot pro veřejnost.
Přízemní mapy aktuálního počasí jsou sestaveny z údajů sítě přízemních meteorologických stanic; údaje v nich zakreslené však pocházejí ze stanic umístěných v různých nadmořských výškách, pouze tlak vzduchu je vždy přepočítán na hladinu moře.
Mapy aktuálního počasí se vykreslují v reálném čase pro různé geografické oblasti. Na Meteocentru využíváme nejširší síť měřicích stanic v České republice a online výstupy najdete v sekci aktuální počasí.
Předpovědní mapy graficky ukazují výsledky výpočtů konkrétních numerických modelů. Při určitých meteorologických situacích je však nezbytné tyto výstupy korigovat meteorology ve službě a je tedy vhodné se řídit především vydanými profesionálně zpracovanými předpověďmi počasí.
Aktuální předpovědní meteorologické mapy pro veřejnost najdete na stránce mapy počasí.
Výškové mapy (aerologické mapy) znázorňují meteorologické prvky, které se vztahují k určité izobarické hladině ve volné atmosféře, často se například používá hladina 500hPa (tj. taková výška, kde se atmosférický tlak rovná uvedené hodnotě). Jen výjimečně se údaje vztahují ke konstantní nadmořské výšce.
Kam dál?
Dnes dorazí velmi silné bouřky. Modely upřesňují, kde udeří nejsilněji
Modely upřesňují kde a s jakou intenzitou přejdou přes Česko i velmi silné bouřky, které budou spojeny s přesunem zvlněné studené fronty. Bouřky ale neudeří všude, ve střehu by měl být zejména jih Čech, Vysočina a později i Morava. V bouřkách čekáme přívalové srážky, kroupy i silný vítr
Výstraha na čtvrteční velmi silné bouřky: zasáhnou jen část Česka
Během čtvrtečního odpoledne a večera se budou lokálně objevovat velmi silné bouřky, doprovázené přívalovými srážkami a kroupami. Před tím teploty vystoupají až na 37°C.
Kam až porostou teploty? Víme, kdy dorazí ochlazení
Teploty budou následující dny budou vysoko nad hranicí tropického dne. I přesto, že se v pátek ochladí, v neděli může být znovu až k 35 °C. Na začátku příštího týdne ale dojde skutečně ke změně a tropy budou na nějakou dobu ukončeny.
Vlny veder: Proč jsou tak nebezpečné a proč se s nimi budeme potýkat stále častěji?
Léto ve střední Evropě již dávno není jen o příjemném teplu a modrém nebi. Čím dál častěji ho totiž doprovází extrémní horko – tzv. vlny veder. Ty nejsou jen otázkou počasí, ale i vážným zdravotním rizikem, které se kvůli klimatické změně postupně stává novým normálem. Jak poznáme, že horko už není „jen nepříjemné“, ale vyloženě nebezpečné?
Naše služby
Proč počasí Meteocentrum
- denně profesionálni meteorolog ve službě
- spolehlivé předpovědi již 15 let
- detailní předpovědi pro celý svět
- vlastní modely a pokročilé strojové učení