Studená fronta přinesla výrazné ochlazení

Během pátku nás přecházela studená fronta, která přinesla ochlazení. Víkend tak bude teplotně podprůměrný a můžeme se dočkat i přízemních mrazíků.

Studená fronta přinesla výrazné ochlazení

Během pátku nás od severu až severozápadu přecházela studená fronta. Na většinu území přinesla déšť spíše občasného charakteru. Místy mohl být déšť přechodně i silnější. Srážkové úhrny na frontě nebyly však, kvůli jejímu rychlému postupu, nikterak výrazné. Napršelo většinou mezi 3-8 mm, nejvíce pak v Jizerských horách až okolo 12 mm. Postupně, jak se fronta přesunovala k jihu, tak slábla, a tedy jižní část našeho území byla místy i zcela beze srážek. 

Studená fronta za sebou přinesla chladný vzduch původem ze Severního moře. Chladný vzduch se k nám dostává po zadní straně rozsáhlé tlakové níže se středem nad severní Skandinávií. Tento vzduch je také vlhký, takže především přes den musíme počítat se zvětšenou oblačností a přeháňkami. 

V noci, při vyjasnění a utišení větru, mohou teploty klesnout i pod 5 °C. Nejchladnější noc by měla nastat ze soboty na neděli, kdy ranní minima klesnou na 6/2 °C a v ojedinělých případech se mohou vyskytnout i přízemní mrazíky. Na pozoru by tak měli být především zahrádkáři a zemědělci. Počátkem příštího týdne čekáme opět zvyšování teplot a ranní mrazíky tak hrozit dále nebudou. 

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz