V Čechách hrozí silné bouřky

V bouřkách může ojediněle spadnout až 30 mm srážek, mohou se vyskytnout kroupy a nárazy větru.

V Čechách hrozí silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výstrahu varující před ojedinělým výskytem silných bouřek v západní Polovině Čech. Výstraha platí od dnešních 17.00 hod do dnešní půlnoci. Konkrétně se výstraha týká Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, západní poloviny Středočeského a západní části Jihočeského kraje a Hlavního města Prahy. 

V bouřkách může ojediněle spadnout i 30 mm srážek v kratším časovém úseku, mohou se vyskytnout kroupy většinou s velikostí do 2 cm. Bouřky také mohou ojediněle přinést silnější nárazy větru až okolo 20 m/s (70 km/hod). 

Důležité je dodat, že se jedná o výstrahu, která varuje před ojedinělou možností výskytu silných bouřek. Slovo ojediněle znamená výskyt s pravděpodobností 5-29 % na ploše území. 

Bouřky se budou vyskytovat v souvislosti s postupující okluzní frontou z Německa. Tato fronta přinese i vyšší hodnoty relativní vlhkosti vzduchu a poslouží jako iniciace pro vznik bouřek. Ačkoliv lepší podmínky pro bouřky z hlediska lability a energie pro vznik konvekčních proudů čekáme v Německu, právě na v západní polovině Čech se může silnější bouřka také ojediněle zformovat.  

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz