Na Šumavě je už přes metr sněhu

Podmínky se na horách celkově zlepšily

Na Šumavě je už přes metr sněhu

Čtvrteční den přinesl do Česka četné sněžení na studené frontě, které se od poloh zhruba 500 metrů nad mořem drželo na zemi jako sněhová pokrývka, místy bylo sněžení i celkem vydatné. Ostatně, některé přeháňky byly provázeny i bleskovými výboji, jak byly intenzivní. Na horách napadlo i přes 10 cm nového sněhu, pomohl tomu také efekt větru, který vždy zesiluje úhrny srážek hlavně na horách. Další sněhové přeháňky se pak vyskytly během pátku.

Na Šumavě byl poprvé v Česku v této sezoně naměřen metr sněhové pokrývky - stalo se na Blatném vrchu ve výšce cca 1350 metrů nad mořem, kde v pátek ráno naměřila stanice už 101 cm vysokou pokrývku sněhu. Šumavě se letos sněhově daří lépe než Krkonoším, kde je maximum "jen" 80 cm na Černé hoře. Na to, že je ledev druhé polovině, to nejsou nějak zvlášť vysoké hodnoty sněhu. Krkonoše jsou sněhově spíše lehce pod průměrem. Přírodní sníh se nyní ve výškách kolem 800 metrů nad mořem pohybuje v průměru kolem 20 cm, což už stačí na běžky. 

Sníh ve čtvrtek a noci na pátek napadl i v nižších polohách, i když většinou do 5 cm. Například České Budějovice hlásily v pátek ráno pěkných 6 cm, to už stačí na bobování. Stráž pod Ralskem ležící jen 310 metrů nad mořem, zaznamenal pokrývku ve výši 8 cm. Další sněžení se v Česku ještě nyní vyskytuje, zejména v noci na sobotu a během soboty dopoledne můžou další centimetry přibýt. V nížinách v Čechách ale teploty půjdou nad nulu, zde bude sníh odtávat.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz