Před týdnem léto, nyní už i v nížinách sněží!

Na západě Čech napadlo i přes 10 cm sněhu

Před týdnem léto, nyní už i v nížinách sněží!

Ještě to není vlastně ani týden, kdy byly v Česku teploty výrazně nad 20 °C a byla dokonce překonána i hranice 25 °C. Během šesti dní spadly denní teploty prakticky o 20 °C, ačkoliv máme jaro a teoreticky by se mělo spíše oteplovat. Vpád arktického vzduchu přinesl 6. dubna sněhové přeháňky i do těch nejnižších poloh a už ve výškách nad 400 metrů se sněhové vločky aspoň krátce a částečně držely i na zemi. Ve vyšších polohách mrzne a vytváří se zde souvislá sněhová pokrývka. Počasí, jako by byl leden!

Nejvíce srážek se od pondělí do úterý vyskytlo na západě Čech, kde v Karlovarském kraji a na Šumavě nasněžilo ve vyšších polohách přes 10 cm sněhu. Třeba 17 cm ohlásila dokonce i stanice Šindelová na Sokolovsku, ležící necelých 600 metrů nad mořem. Celkový úhrn srážek od pondělního odpoledne dosáhl v Krušných horách lokálně až na 20 milimetrů. Jinak se v Čechách úhrny srážek pohybovaly okolo 5 mm. Sněhové přeháňky a nízké teploty očekáváme i ve středu a čtvrtek, na horách bude dál přibývat sněhu. 

Na začátek dubna je to samozřejmě velice studené počasí, nicméně, není to zase až tak neobvyklé. Krátké a silné vpády studeného vzduchu jsou pro duben vcelku typický jev a vlastně se stane skoro každý druhý rok, že se v dubnu i v nižších polohách denní teploty nedostanou na víc než 5 °C. Nyní je to poněkud ozvláštněno tím, že na konci března nás namlsalo velice teplé počasí. Ale ony i ty velké výkyvy k této části roku patří. Pověst proměnlivého aprílového počasí je zkrátka založena na reálných zkušenostech. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK