Letošní zima byla celosvětově chladná

Teploty byly nejnižší za posledních 7 let

Letošní zima byla celosvětově chladná

Nejen v Česku se letošní zima vcelku vyvedla, také z globálního pohledu byly teploty v období od prosince do února relativně nízké. Tedy, pokud vezmeme celosvětový průměr a porovnáme ho z předchozími lety. Zima 2020/21 byla nejstudenější za posledních sedm let. Na jižní polokouli měli v této době léto, které zde bylo nejstudenější dokonce za posledních 9 let. Ve srovnání s průměrnými teplotami ve 20. století stále platí, že byla letošní zima výrazně nad průměrem. Avšak při zohlednění jen posledního desetiletí byly teploty naopak pod průměrem.

Z regionálního hlediska se o nižší teploty tentokrát zasloužila především Sibiř, když Rusko zažilo po delší době studenou zimu s teplotami pod normálem. Jedná se o rozsáhlou oblast, která má značnou váhu v celosvětovém průměru. Období od prosince do února bylo relativně chladné i třeba v Austrálii. Oproti tomu byly oblasti teplotně nadprůměrné, což se týká zejména jihovýchodní Evropy a pak větší části Afriky. Z jiné části světa se pak nadprůměrné teploty vyskytly na východě Kanady. 

V posledních letech teploty ve světě stále stoupají a období posledních tří měsíců tak představuje zajímavou přestávku v tomto vývoji. Předpokládáme, že jde spíš o náhodu než o změnu trendu. O zastavení oteplování klimatu bychom mohli mluvit až v případě, že by přišlo chladnějších několik let a nikoli jen jedna sezona. Nabízí se určitá hypotéza o vlivu koronaviru, resp. dopadu některých opatření (např. omezení letecké dopravy) na vývoj klimatu. K tomu však chybí opodstatnění - koncentrace skleníkových plynů zůstávají stejně vysoké až rostoucí. Jiný vliv by opatření proti pandemii mít neměla. Opět tedy jde nejspíš jen o náhodu. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK