V půdě je až o 80 milimetrů víc vody než obvykle

Vysoké nasycení půdy je důsledkem dešťů v uplynulých týdnech a měsících.

V půdě je až o 80 milimetrů víc vody než obvykle
Letos na jaře panovaly velké obavy z postupujícího sucha, kterému pomohla i teplá zima skoro bez sněhu. Naštěstí koncem jara a počátkem léta dorazily bouřky a vydatné deště, které situaci výrazně zlepšily, zejména na Moravě a ve Slezsku.

Občasné vydatné srážky se objevovaly i v dalších měsících, mimořádné úhrny a dokonce lokální povodně jsme zaznamenali v právě probíhajícím říjnu. Sucho, které se ještě nějaký čas udržovalo na severozápadě Čech, tak nakonec prakticky zmizelo.

Během šesti měsíců jsme se tak dostali z hlubokého deficitu půdní vláhy do stavu, kdy na většině území je vody v půdě více než je obvyklé. Výjimkou je pouze několik menších oblastí v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku je podle údajů projektu Intersucho v půdě často o 40-80 mm vody více než je v tuto roční dobu normální. Na jižní Moravě pozorujeme nadbytky i nad 80 mm. Menší nadbytek je v horských oblastech, to ale neznamená, že by zde bylo méně vody, jen je běžně v půdě více vody a odchylka není tak velká.

Obecně se dá říct, že na Moravě, ve Slezsku a v jihovýchodní polovině Čech je půda většinou nasycená na více než 90 %, o moc víc vody než nyní by tak ani nebyla schopná absorbovat. Nejmenší nasycení půdy je v nižších polohách západních a severozápadních Čech, zde se pohybuje kolem 60 %.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Intersucho

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK