Sucho přetrvává na severozápadě Čech

V jihovýchodní polovině Česka je naopak situace příznivá.

Sucho přetrvává na severozápadě Čech

Po mimořádně deštivém červnu se situace se suchem výrazně zlepšila a dokonce došlo místy i doplnění podzemních vod, což během suchého jara asi čekal málokdo. Ani v červnu nepršelo všude stejně, o něco méně vody spadlo na západě Čech.

I když i na severozápadě během června přechodně povrchové sucho vymizelo, v hlubších vrstvách půdy zůstalo. Červenec byl v této oblasti znovu spíš sušší a nedostatek vody tak znovu začíná být patrný v celém půdním profilu.

Nejhorší je situace v oblasti mezi Prahou a Podkrušnohořím, kde je vlivem sucha zhoršená i kondice vegetace. Tomu odpovídá i nasycení půdy vodou, které místy kleslo pod 30 %. Významnější nedostatek vody se místy projevuje i na Plzeňsku a Karlovarsku. Celkově je méně půdní vláhy než obvykle prakticky v celé severozápadní polovině Čech.

Úplně jiná situace je na většině Moravy, Slezska a v části východních a jižních Čech. Zde je půda zásobená vodou více než obvykle, mimo nížiny je míra nasycení většinou 70-100 %. Vegetace je v této oblasti bujná a ve velmi dobré kondici, výjimkou je beskydská oblast, ale zde spíš mají vliv nižší teploty nebo přemokření půdy.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Intersucho

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK