Řeky po deštích: někde vody dost, jinde stále chybí

28.5.2020

Stále jich je většina spíše pod průměrem

Řeky po deštích: někde vody dost, jinde stále chybí
Květen je celkově spíše chladný a realtivně deštivý, ale dlouhodobý deficit srážek a slabá úroveň podzemních vod způsobuje, že hladiny řek se během deště zvednou vždy jen na chvíli. Jakmile voda steče, padají průtoky zase pod dlouhodobý průměr. Ve čtvrtek ráno jsme zaznamenali nadprůměrné stavy řek pouze u řek pramenících v Beskydech, kde totiž na začátku týdne nejvíce pršelo. Týkalo se to jak řek směřujících do Odry, tak ale i řeky Bečvy, která odvádí vodu do Moravy. Solidní je stav vody ještě i na řekách na severu Čech, pramenících v Krkonoších a Jizerských horách.

Poměrně dobrou vodní bilancí se pak chlubí ještě i Sázava, které taky nejvíc pomohou čtvrteční deště, které jsou nejsilnější právě na pomezí středních a jižních Čech. Ve čtvrtek prší pěkne i na jihu Čech, kde jsou stavy řekne relativně normální. Naopak jsou místa v Česku, kde jsou stavy řek nadále poměrně výrazně pod průměrem. To se týká především západní části Čech, severní Moravy (řeky pramenící v Jeseníkách) a i východu Čech (řeky od Orlických hor). Nejhůře je na tom z celé republiky říčka Úhlavka v Plzeňském kraji a Romže v Olomouckém.

Čtvrteční srážky až tak velkou pomoc řekám nepřinesou, maximálně zmíněné oblasti jižní poloviny Čech. Další významné srážky očekáváme v neděli během dne, ty by řekám měli pomoci, ale ani to nebude tak zásadní, aby se zvýšily hladiny spodních vod. Celkově se však počítá, že by první třetina června měla být sice už teplejší, ale taky deštivější. Takže se stávající hladiny řek pravděpodobně více méně udrží. Vodáci by tak v červnu měli mít na výběr aspoň ze základních řek, které budou splavné.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK