Pondělní ochlazení srazí teploty na delší dobu

10.5.2020

Maxima nepůjdou nad 20 °C možná i deset dní

Pondělní ochlazení srazí teploty na delší dobu

Od pondělí se otevírají zahrádky restaurací, ale počasí jakoby jejich majitelům nechtělo přát. Tento víkend se teploty každý den dostávají až na 25 °C (v sobotu bylo na jihu Moravy až 27 °C a nedělní maxima mohou být podobná), čímž už připomínají letní dny. Jenže v pondělí čekáme výraznou studenou frontu, která odpoledne srazí teploty nejprve v Čechách a večer i na Moravě. Současně to doprovodí intenzivní srážky. A tím odstartuje relativně chladnější období.

Podívejte se na předpověď počasí po hodině pro Vaši lokalitu >

Samotné pondělí tak bude ještě vhodné k posezení na zahrádce hlavně na Moravě, v Čechách totiž zřejmě začne pršet už brzy po poledni. Na zahrádce zde stihneme aspoň oběd. Na Moravě by to mohlo být příjemné i večer, zde se ještě kolem 21. hodiny večerní můžeme těšit až na 20 °C. Výrazně snížení teplot dorazí na jih Moravy až před půlnocí!

V úterý už se denní teploty dostanou po celém Česku pouze na 9/13 °C při větší proměnlivé oblačnosti a i mírném větru. Srážky by ale být neměly, pravděpodobnost přeháňky je malá. Ve středu a čtvrtek bude o něco tepleji, ale stále počítáme s maximy jen do 15 °C. Od pátku dále budou teploty zase o něco vyšší, vzestup však bude velice pomalý. Takže o příštím víkendu to vypadá max. na 18 °C přes den. Modely nyní předpokládají, že se teploty nedostanou zpátky nad 20 °C dříve než po 20. květnu. Srážek bude přitom poměrně málo, možná nebudou dokonce žádné od úterý dále. 

Zhruba dalších deset dní od pondělního ochlazení tedy bude ve znamení poměrně studených večerů a nocí, ranní teploty budou běžně jen někde kolem 5 °C. Dá se tedy předpokládat, že nově otevřené zahrádky budou využívány spíše jen přes den, kdy sluníčko dokáže trochu zahřát, ale na nějaké dlouhé posezení a velkou žízeň to tak úplně nebude. Potěšující pro restaurace na druhou stranu bude, že od úterý nečekáme mnoho deště.

Vypadá to, že nynější teplé dny se stanou v květnu spíše ojedinělou epizodou.

Aktuální vývoj srážek můžete sledovat online na našem radaru.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK