Minulý týden mráz, teď přes 20 °C

7.4.2020

V pondělí bylo v Plzni 22 °C, to bylo z Česka nejvíce.

Minulý týden mráz, teď přes 20 °C
Středa 1. dubna, v Jizerských horách klesají teploty pod -20 °C a je ustaven rekord celé zimní sezony. Mrze všude v Česku, po celé republice klesají ranní teploty hluboko pod nulu a většinou pod - 5 °C. Mrzlo ještě i ve čtvrtek a v pátej ráno, ale už méně. A stačilo jen pár dní k tomu, aby se v pondělí 6. dubna teploty dostávaly na většině území až ke 20 °C, ale tentokrát nad nulou. Vůbec nejtepleji bylo v pondělí v Plzni, kde naměřili odpoledne přes 22 °C.

Výrazné oteplení je pro tuto část jara poměrně typickým jevem, i když tento teplotní skok byl skutečně velký, když se během necelého týdne i denní teploty zvedly skoro o dvacet stupňů. Současně aktuální teploty, které v odpoledních hodinách míří nad 20 °C nejsou v dubnu už ničím překvapivým. V první třetině dubna se v poslední době vyskytují teploty nad 20 °C zhruba s 50% pravděpodobností, tedy každý druhý rok.

Pro zajímavost - velmi vysoké teploty byly v pondělí naměřeny v severozápadní části Německa, kde překročily až 24 °C. Co je asi ještě zajímavější, tak šlo o nejvyšší pondělní teploty z celé Evropy. Ve Španělsku či Itálii se maxima pohybovala okolo 20 °C, tedy zhruba jako u nás. Mnohem chladněji je překvapivě v Řecku, tam se denní teploty i u moře pohybují jen okolo 11-15 °C poté, co tam pronikl ten studený vzduch, jenž u nás úřadoval začátkem minulého týden.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK