Před 30 lety bylo úplně jiné počasí než dnes

17.11.2019

Dnes bylo ještě tepleji než včera, teplota se blížila 19 °C.

Před 30 lety bylo úplně jiné počasí než dnes

Aktuální víkend přinesl na polovinu listopadu opravdu teplé počasí (snad s výjimkou západu Čech). Podobně jako v sobotu, i ve druhý víkendový den teplota šplhala nejvýš na Ostravsku. Podle zatím dostupných informací bylo nejtepleji na stanici Lučina a to 18,8 °C. O pouhou desetinu chladněji bylo v Karviné a nad 18 °C se ještě dostalo ještě několik stanic včetně ostravské Poruby.

Na rozíl od soboty se v neděli teploty nad 17 °C objevily i dále na Moravě, například v Holešově nebo ve Šternberku na Olomoucku. Na některých stanicích byly překonány teplotní rekordy, mezi nimi byla i 137 let měřící observatoř v Přerově.

V den začátku Sametové revoluce bylo úplně jiné počasí než dnes. V přílivu studeného vzduchu se teploty držely přes den jen pár stupňů nad nulou. V Praze na Libuši a na Ruzyni bylo jen do 3 °C. V Brně rtuť teploměru sotva překročila 1 °C. Celkově byly Čechy o trochu teplejší než Morava, v Chebu byly téměř 4 °C.

Na horách v té době už vládl celodenní mráz, na Lysé hoře nebylo tepleji než -4 °C a na Pradědu bylo maximum dokonce jen -6,9 °C. Obě horské stanice hlásily lehce nad 10 cm sněhu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;ogimet

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK