Frontální rozhraní rozdělí republiku

12.11.2019

Největší teplotní rozdíly čekáme ve středu.

Frontální rozhraní rozdělí republiku
Synoptická situace v okolí České republiky se bude vyznačovat blízkostí dvou tlakových níží. První z nich k nám bude posílat chladnější vzduch od západu, naopak ta druhá se středem nad Itálií podstatně teplejší vzduchovou hmotu od jihu. Obě vzduchové masy se budou "přetlačovat" právě nad Českem, což bude mít za následek velké teplotní kontrasty.

Už v úterý zůstanou teploty v Čechách poměrně nízko, jen mezi 2 °C a 6 °C. Naopak na Moravě a ve Slezsku může teplota vystoupit až na 11 °C. Postupně bude přibývat srážek, které budou na území Čech zhruba od 600 m sněhové. Večer a v noci na středu je dokonce v platnosti výstraha ČHMÚ před novým sněhem pro některé oblasti nad 400 m n. m. Nový sníh může být mokrý a těžký a způsobovat poškození stromů a elektrického vedení.

Nejvýraznější teplotní rozdíly přinese středa. Zatímco v jižních Čechách mohou být jen 2 °C nebo 3 °C, tak na východě Moravy a Slezska modely naznačují přes 12 °C (možná až 15 °C). Srážek bude opět hodně a znovu platí, že na Moravě a Slezsku bude pršet a v Čechách zhruba od 500 m bude sněžit. 

Ve čtvrtek k ránu by se sněhové vločky mohly dostat i na některé místa Moravy, ale celkově už srážek bude podstatně méně než ve středu. Zmenší se i teplotní rozdíly - v Čechách by mělo být 3/7 °C, na Moravě a ve Slezsku až 10 °C. Od pátku už se teploty budou pohybovat mezi 9 °C a 14 °C, jen západ Čech by mohl být o trochu chladnější.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; výstraha ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK