Sníh v Krkonoších, zima ve východní Evropě.

6.10.2019

Na Sněžce, Luční i Labské boudě dnes ranní slunce odhalilo vrstvu sněhu.

Sníh v Krkonoších, zima ve východní Evropě.

V Evropě se nyní nachází pouze několik výraznějších tlakových útvarů ovlivňujících počasí. Mezi ty největší patří rozsáhlá tlaková výše se středem nad norským pobřežím, jejíž hřeben zasahuje až do Česka, a oblast nízkého tlaku ve východní Evropě.

Kombinace těchto dvou tlakových útvarů dnech přinášela do Česka severovýchodní proudění, které bylo sice chladnější, avšak spíše sušší. Jasná obloha dnes ráno odhalila, že v Krkonoších včera výrazně nasněžilo a sníh se na Sněžce či Luční boudě právě díky chladnějšímu vzduchu udržel po celý den.

Zatímco u nás očekáváme v úterý přesun teplé fronty, ve východní Evropě bude zmiňovaná tlaková níže ovlivňovat počasí i na začátku týdne. V pondělí tak budou teploty ve výšce 1,5 km nad zemí až o 12°C pod průměrem, a to v Polsku, na Ukrajině, v Rumunsku, Bělorusku a dále až k Moskvě. Teploty ve 2 metrech nad se zemí se tak zde mohou pohybovat mezi -3 a -10°C (v závislosti na modelu a geografické poloze).

Nás naštěstí tento týden čeká spíše postupné oteplování, ač zejména na Moravě, na Vysočině a v severovýchodních Čechách bude třeba mít se na pozoru před ranními mrazíky.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK