Před rokem touhle dobou bylo ještě 30 °C

18.9.2019

Letošní září je podstatně chladnější

Před rokem touhle dobou bylo ještě 30 °C
Češi si v těchto dnech opět začínají oblékat lehčí bundy, když denní teploty ve středu a čtvrtek dosahují pouze hodnot kolem 15 °C. Minulý rok bylo září docela odlišné. Bylo v něm zaznamenáno hned 12 letních dní s překročením teploty 25 °C a z toho dokonce tři tropické dny s překročením 30 °C. Letos v září máme na kontě jen tři letní dny a jeden tropický den (hned 1. září). Všechny letní dny byly loni zaznamenány do 21. září, pak už se výrazněji ochladilo.

Vzhledem k předpovědi na další období je téměř vyloučené, že by se ještě letos vyskytl tropický den a i výskyt letního dne je poměrně málo pravděpodobný. Malá možnost překročení 25 °C bude v neděli a pondělí. Loni bylo ještě 21. září naměřeno v Česku až 31 °C. Zdaleka nejteplejší bylo ovšem září roku 2016, které nabídlo hned 16 letních dní (tedy více než polovinu měsíce) a 6 dní tropických. Tomu se letos opravdu nepřiblížíme ani zdaleka. 

Pohled na minulý rok ukazuje ještě jeden zajímavý jev: po 22. září se výrazně ochladilo a ranní minimální teploty už i v nižších polohách klesaly na konci měsíce k bodu mrazu! Nyní čekáme sice studená rána, ale zatím ne tak moc. Další zajímavostí vázanou k loňskému podzimu je, že poslední letní den s 25 °C se vyskytl až 11. října! Teploty kolem 25 °C byly na začátku října v minulých letech zaznamenávány poměrně běžně, takže letní počasí se nám ještě opravdu má dost času vrátit.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK