V pondělí dorazí další srážky, hrozí i silné bouřky

11.8.2019

Přechody front přes naše území přinášejí proměnlivé počasí.

V pondělí dorazí další srážky, hrozí i silné bouřky
Po sobotní frontě se v neděli na většině území oblačnost protrhala a mohli jsme si užívat slunečné letní počasí s teplotami mezi 25 °C a 30 °C. Další studená fronta ale na sebe nenechá dlouho čekat. Už během noci na pondělí by první srážky měly postoupit z Německa do Čech.

Dopoledne by se frontální rozhraní mělo projevit hlavně místními přeháňkami v Čechách, které se odpoledne mohou rozšířit i na západ a sever Moravy. Později odpoledne a večer bude od JZ srážek přibývat a objeví se i bouřky a intenzivní déšť. Před silnými bouřkami je vydána výstraha, která platí pro východní polovinu území od 18 h do úterý 2 h ráno.

Na základě modelových výpočtů předpokládáme, že nejvydatnější srážky by se měly objevit v pásu zasahujícím jih a východ Čech, Vysočinu a západ a sever Moravy. Některé výstupy počítají s tím, že vydatným deštěm by mohlo být zasaženo i okolí Prahy a Krkonoš. Na krajním SZ Čech a JV Moravy by mělo být srážek méně. Kvůli dynamické situaci doporučujeme sledovat aktuální radarová data, modelové výstupy nemusí příchod srážek odhadovat na minutu přesně.

Frontální rozhraní přinese i velké teplotní kontrasty. V západní polovině Čech už teploty přes den moc neporostou a měly by zůstat do 23 °C. Ani na zbytku území Čech už teplota většinou nevystoupí nad 25 °C. Na Moravě a ve Slezsku by se rtuť teploměru měla vyšplhat přibližně na 26 °C, na samém jihu Moravy dokonce až ke 30 °C. V úterý za frontou už se budou teplotní rozdíly snižovat.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK