V sobotu napršelo jen někde, intenzivní deště zasáhly Slovensko

27.7.2019

Srážky byly zaznamenány přibližně na dvou třetinách plochy Česka, vydatně zalito je hlavně na části Moravy.

V sobotu napršelo jen někde, intenzivní deště zasáhly Slovensko

Nejvyšší úhrn zatím hlásí stanice Bystřice pod Hostýnem, kde srážkoměr naměřil 33,6 mm. Úhrny nad 10 mm zaznamenala i řada dalších lokalit na jížní, střední a východní Moravě. Solidních 15,7 mm bylo naměřeno i v Brně, Žabovřeskách. Jinak byly úhrny nad 10 mm spíš vzácné, soustředily se hlavně na Pardubicku (Mokošín, 29 mm) a na Plzeňsku (Rokycany, 21 mm). V těchto oblastech se navečer vyskytly málo pohyblivé bouřky a je proto možné, že mimo srážkoměrnou síť spadlo lokálně ještě více vody.

Na místech kde zatím nic nenapršelo nebo jen minimálně (jedná se hlavně o sever republiky) si zatím nemusí zoufat, další srážky očekáváme i zítra a v pondělí. Nicméně kvůli jejich přeháňkovému nebo bouřkovému charakteru musíme opět počítat s velkými lokálními rozdíly v úhrnech.

Nedaleko českých hranic, na západě Slovenska, se ale tlaková níže projevila mnohem výrazněji. V pásu od Bratislavy přes Nitru až po okolí Levic napršelo od 20 do 80 mm, na stanici Smolenice na úpatí Malých Karpat dokonce 92 mm, z toho 58 mm během pouhých dvou dopoledních hodin. Více než 70 mm si připsaly například i Zlaté Moravce. V reakci na vydatné srážky došlo i k vzestupům hladin toků, ale aktuálně (27.7. 22 h) je situace relativně klidná. Horší by to bylo, kdyby takové srážky vypadly už do nasycených povodí.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;SHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK