Zvláštnost letošního jara: duben s vyšší teplotou než květen!

20.6.2019

Nestalo se to však poprvé.

Zvláštnost letošního jara: duben s vyšší teplotou než květen!
Astronomické jaro v pátek předá štafetu astronomickéhomu létu, dny se začnou zase zkracovat. Meteorologové jarní statistiky uzavírají už s koncem května, takže jarní období už mohou s odstupem vyhodnotit. Letošní jaro jako celek bylo slabě nadprůměrné - březen byl poměrně výrazně nadprůměrný (+2,7 °C), duben méně výrazně nadprůměrný (1,5 °C), zato květen teplotně výrazně podprůměrný (-2,3 °C), a v součtu byla průměrná teplota za tyto tři jarní měsíce o 0,6 °C vyšší než je normál.

Čím bylo letošní jaro zajímavé, to byl hlavně studená pasáž od zhruba 27. dubna do přibližně  17. května, která byla až extrémně studená, zvlášť v některých květnových dnech. Studené dny byly ovšem i v jiných částech jara. Okolo 25.-26. dubna se poprvé objevily letní dny s teplotami až 27 °C. Na další letní dny jsme si museli počkat více než měsíc! A do konce května už nebylo ani jednou dosaženo tak vysoké teploty jako zmíněného 25. a 26. dubna! Nastala tak poměrně kuriózní situace, kdy dubnové maximální teploty byly vyšší než květnové! Je to výjimečné, ale nestalo se to poprvé - naposledy i v roce 2013 jsme zažili podobnou situaci. Z hlediska průměrné teploty za celý měsíc pak letošní květen nad dubnem přece jen dokázal vyhrát.

Pokud jde o srážky, jaro bylo dlouho poměrně suché, když zejména kolem 26. dubna byl v půdě i řekách už kritický nedostatek vody. Od té chvíle začalo poměrně často a vydatně pršet, a srážkový deficit se podařilo úspěšně vyrovnat. Z hlediska měsíců byl březen srážkově zcela normální, v dubnu spadlo o 40 % méně vody než je průměr (ale téměř všechna a v posledních dnech měsíce) a v květnu naopak o 30 % více. V součtu tak bylo letošní jaro téměř zcela na úrovni srážkového normálu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK