Léto nebude tak teplé jako v minulém roce

21.5.2019

Klimatický výhled ukazuje spíš na průměrné teploty

Léto nebude tak teplé jako v minulém roce
Jaro se pomalu chýlí ke konci a už je čas vyhlížet léto. Letošní jaro teplotně výrazně zaostalo za loňským, v posledních týdnech bylo i dost studené. A jak se zdá, léto na to naváže. Pohled na klimatický model CFS i výhled britské Met Office ukazuje, že nejpravděpodobněji nás v létě čekají průměrné teploty. Minulý rok bylo léto abnormálně horké.

Období od 1. června do 31. srpna tak dle modelů bude naprůměrné s pravděpodobností 30 %, průměrné s pravděpodobností 50 % a podprůměrné s pravděpodobností 20 %. To by znamenalo, že zažijeme mnohem méně tropických dní než loni. Současně srážkový výhled vypadá také jako průměrný, tudíž by léto nemuselo být ani abnormálně suché jako v minulém roce. 

Lehce nadprůměrné teploty se nyní předpovídají už na červen, kdežto prázdninové měsíce nyní počítáme kolem normálu. Deštivý květen obvykle dává naději na slunečnější a teplejší červen, takže kromě modelů je to opřeno i o běžnou statistiku. Samozřejmě však platí, že předpověď na celé léto je jen hodně orientační, není možné ji vztáhnout na konkrétní dny, nýbrž jen na měsíce jako celek. I tak je úspěšnost předpovědi tohoto typu v Evropě stále poměrně slabá. V jiných částech světa bývá předpověď na několik měsíců přece jen přesnější.

Po extrémně horkém loňském létu by bylo ale opravdu hodně zvláštní, kdyby to letošní bylo podobné. Takže i průměrné léto se nám pocitivě asi bude zdát jako relativně chladnější.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK