Vlhký severovýchodní vzduch přinesl přeháňky i mlhy

14.4.2019

Na některých územích Česka spadlo přes 7 litrů srážek na metr čtvereční, místy byly pozorovány mlhy.

Vlhký severovýchodní vzduch přinesl přeháňky i mlhy

V severovýchodním proudění na čele tlakové výše se středem nad Skandinávským poloostrovem k nám dnes pronikal chladný a vlhký vzduch, což s sebou přineslo četné srážky nad většinou území Česka. Výraznější srážková oblast přecházela po půlnoci nad severní Moravou směrem na západ, ráno a přes den však šlo častěji o větší množství přeháněk malého prostorového rozsahu. Tyto přeháňky byly ve vyšších polohách místy i sněhové, např. na Vysočině, v Krkonoších či na Šumavě. I přes vysokou radarovou odrazivost v některých přeháňkách nebyla nad Českou republikou zaznamenána žádná blesková aktivita.

Množství srážek zaznamenaných za posledních 24 hodin bylo na území Česka velmi různorodé. Zatímco v pohraničních oblastech kolem Šumavy se dle radarových odhadů srážky prakticky nevyskytovaly, v podhůří Krkonoš, Orlických hor či na Jesenicku napadlo až 7 litrů na metr čtvereční. Obecně spadlo více srážek v severní než jižní polovině našeho území.

Ve vlhkém vzduchu se také na mnoha místech vytvořily mlhy. Zatímco na Milešovce ji pozorovali v ranních hodinách, v Jeseníkách a na Vysočině byly mlhy hlášeny ještě v poledne. Skvělým pozorovacím místem byla dopoledne Lysá Hora, z níž byla výborně patrná vrstva nízké oblačnosti zahalující oblast Moravské brány. Mlhy a nízká oblačnost se často tvoří právě v nízko položených místech na dně říčních údolí, kam stéká ochlazený vzduch.

Pozn: Zpráva byla upravena 15.4. z důvodu ověřování datových zdrojů. Za vzniklé nesrovnalosti se omlouváme.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK