Srážky byly vydatné, teploty splnily sliby

3.12.2018

V pondělí kolem poledne došplhaly ke 12 °C

Srážky byly vydatné, teploty splnily sliby
Teplá fronta, která naše území přešla během neděle, byla velmi povedená a svým průběhem takřka učebnicová. V zimním období jsou to právě teplé fronty, které umí přinést trvalejší a vydatnější srážky. Do pondělního rána napršelo kolem 10 mm srážek, v severní polovině Čech to bylo i 15 mm a s připočtením pondlěního dopoledne se úhrny srážek dostaly na severovýchodě a také na západě Čech až ke 20 mm. Což je na prosincové poměry hodně a konečně se větší množství vláhy dostalo i hlouběji do půdy. Pomáhá to i stavům vody v řekách.

Navíc, teplá fronta přinesla i ukázkový vzestup teplo, především v Čechách. Ty stoupaly už od nedělního rána, nezastavily se ani večer a v noci na pondělí, aby nakonec v pondělí v poledne překročily v jihozápadním sektoru Čech 10 °C a lokálně se hlavně v okolí Prahy a na Plzeňsku došplhaly nakonec až ke 12 °C (Staňkov +12,4 °C). Pomohlo k tomu i krátké vyjasnění. Toto oteplení zcela zlikvidovalo sněhovou sněhovou pokrývku, která v Čechách napadla během noci na sobotu. Obleva postihla i horské oblasti, i když třeba v Krkonoších je sněhu dost na to, aby vydržel.

Relativně vysoké teploty se v dalších dnech přibližně udrží, a čekáme i vydatnější deště prakticky až do konce týdne. Prosinec si tak dost možná už během své první třetiny splní normální srážkové úhrny za celý měsíc. Ty se celorepublikově pohybují na úrovni 50 milimetrů, avšak v nižších polohách je to jen do 40 mm.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK