Víc než půl roku mimořádně teplého počasí je u konce

22.10.2018

Období od dubna do září bylo nejteplejší v českých dějinách

Víc než půl roku mimořádně teplého počasí je u konce
Byl začátek dubna a Česko se skoro ze dne na den probudilo do takřka letního počasí. Málokdo asi čekal, že nadprůměrné teploty vydrží jen s malými přestávkami až za polovinu října. Je to samozřejmě trochu zjednodušený pohled - hlavně na přelomu září a října už byly teploty po několik dní zřetelně pod průměrem, ale pak se zase vrátily na mimořádně vysoké hodnoty. Pár takových chladnějších dnů se odehrálo i na konci června. 

Období teplého půlroku - duben až září - se stalo vůbec nejteplejším v historii měření, a to velice výrazně. V závisloti na místě došlo k překonání rekordu o zhruba 0,7 °C, což je na tak dlouhé období hodně, obvykle jsou rekordky překonávány o jednu nebo dvě desetiny stupně. A to nemluvíme o tom, že i dosavadní průběh října byl velice teplý, navzdory několika chladnějším dnům na jeho začátku. 

Momentálně ale stojíme u konce teplého období. Dochází k výrazné představbě atmosférického proudění nad Evropou, a modely se shodují, že v závěru měsíce už dojde k poklesu teplot hluboko pod průměr. Je sice předčasné hovořit o tom, že by teď bylo chladnější období trvalejší, ale je to vysoce pravděpodobné. Nic zkrátka nemůže trvat věčně, a půlroku nadprůměrných teplot bylo v našich zeměpisných podmínkách až dost!
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK