Klíšťata začínají být opět aktivní

Zatím je riziko spíš mírné, ale začíná se zvyšovat

Klíšťata začínají být opět aktivní

S nástupem jarního počasí se začínají opět aktivizovat neoblíbení paraziti - klíšťata. Zatímco v zimě je riziko minimální, tak v průběhu jarních měsíců se rychle zvyšuje na vysoké hodnoty v květnu a v červnu. Vývoj v každé sezóně závisí i na průběhu počasí, proto riziko napadení zpracovává pravidelně Státní zdravotní ústav ve spolupráci s ČHMÚ.

Aktuální data ze čtvrtka hovoří o tom, že na většině území převládá mírné riziko. V Jeseníkách, Beskydech a v okresech Trutnov, Náchod, Rychnov n. Kněžnou, Sokolov a Tachov je riziko hodnocené jako malé. Aktivita klíšťat na škále od 1 do 10 je většinou na úrovni 2-3, ale v nížinách v Čechách a na jižní Moravě dosáhne v nejbližší době až stupně 4.

Jako prevence se doporučuje v listnatých a smíšených lesích nosit oblečení z světlé hladké látky, na kterém budou klíšťat dobře vidět. Pokud se do takového lesa vydáte, je vhodné se později doma prohlédnout. Kromě míst s malým rizikem se už může hodit i repelent.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK